Prejsť na obsah
Staršie súťaže - archív 2

Spoločnosť VELUX zahajuje ďalší ročník súťaže International VELUX Award 2012 (IVA 2012), ktorá je určená študentom architektúry z celého sveta. Hlavnou témou súťaže aj v piatom ročníku je „Svetlo pre budúcnosť". Úlohou študentov je venovať pozornosť dennému svetlu, jeho dôležitosti a navrhnúť možnosti ako sa dá maximálne využiť v architektúre.

„Našou snahou je čo najviac využiť denné svetlo a čerstvý vzduch v prospech vyššej kvality života. Medzinárodná súťaž International VELUX Award, ktorú organizujeme každý druhý rok, ponúka študentom architektúry, aby sa zamysleli nad udržateľnou architektúrou a zohľadnili vo svojich  návrhoch sociálne, psychologické a enviromentálne rozmery slnečného žiarenia a denného svetla," povedal Per Arnold Andersen, architekt a vedúci oddelenia pre denné svetlo, energetickú náročnosť a vnútornú klímu skupiny VELUX.

Medzinárodná súťaž IVA 2012 podporuje trvalo udržateľné riešenie nielen pre novostavby, ale aj pre existujúci bytový fond v mestách i v prímestských rezidenčných oblastiach. Súťažné návrhy by v sebe mali spájať využitie svetla ako významného zdroja energie a jeho nezanedbateľný vplyv na ľudskú psychiku a pohodu ľudí, ktorí žijú  a pracujú vo vnútorných priestoroch.

Zloženie poroty 5. ročníka International VELUX Award 2012 vytvoria renomovaní architekti a odborníci z celého sveta, ktorí majú za sebou pedagogickú a publikačnú činnosť a zasadzujú sa o myšlienku trvalo udržateľnej architektúry, ktorá zohľadňuje miestne prostredie a klimatické podmienky danej oblasti. Porota zasadne v zložení - Alvaro Siza (Portugalsko), Brigitte Shimová (Kanada), Peter Stutchbury (Austrália) a Francis Kéré (pochádza z Burkiny Faso, teraz žije v Nemecku).

Súťaž International VELUX Award 2012 sa usporadúva v spolupráci s Medzinárodnou úniou architektov (UIA) a Európskym združením pre vzdelávanie architektov (EAAE). Študenti  môžu svoje prihlášky do 5. ročníka súťaže zaslať najneskôr do  2. marca 2012.

Prihlášky a viac informácií je k dispozícii na webových stránkach súťaže: http://iva.velux.com/.

V roku 2010 sa do súťaže zaregistrovalo cez 2300 študentov. Tri víťazné projekty, vybrané
z celkového počtu 673 predložených projektov, pochádzali z Južnej Kórey, Číny a Holandska, zatiaľ čo výhercovia z rokov 2008, 2006 a 2004 boli z USA, Portugalska, Dánska, Španielska, Veľkej Británie, Nórska a Chorvátska.

 

Informácie o súťaži Active House Award 2011/2012 nájdete tu...

Úvodný seminár (21.11.2011) - info tu...