ARCHITEKTÚRA – SÍDLO – KRAJINA
Vedúci ateliéru: doc. Ing. arch. Alžbeta Sopirová, PhD., doc. Ing. arch. Silvia Bašová, PhD.
Konzultantky: Ing. arch. Eva Putrová, PhD., Ing. Katarína Gécová, PhD.
Virtuálny prieskum ZS 2022/23
Postre
https://drive.google.
Portfólia
Zoznam prijatých študentov pre akad.rok 2022/23 LS
bc. Lujza Korkošová (6.r.), bc. Monika Zvercová (5.r.), bc. Zlatica Bolo (5.r), bc. Katarína Holá (5.r.), bc. Nicola Jurtinusová (5.r.), Dora Simon (4.r), Vanessa Villárová (4.r), Minárik Michal (4.r.), Magdaléna Lehotová (4 r.)
V našom VAT máme voľné miesta, hláste sa na: alzbeta.sopirova@stuba.sk
Témy zadaní pre akademický rok 2022-23, LS
Bakalárska práca /U/
Bratislava Ostredky – prestavba verejného priestoru
Zadaním bakalárskej práce je prestavba verejného priestoru v Bratislave mestskej časti Ružinov Ostredky, medzi Paneurópskou univerzitou, Slovenskou poštou, Daňovým úradom a nákupným centrom na Ulici Dr. V. Clementisa. Filozofia konceptu bude zameraná na riešenie exteriérových verejných priestorov urbánno - architektonického celku námestia, v kontakte na okolité objekty a parky. Funkcia námestia spoločenská a rekreačná pomôže dotvoriť Ružinovskú časť Ostredky na mestotvorný celok pri zachovaní identity a „génia loci“ danej lokality. V návrhu budú uplatnené najnovšie trendy tvorby verejných priestorov zamerané na vytvorenie komunikatívneho prostredia pre stretávanie sa verejnosti a aktívny život obyvateľov. Cieľom návrhu bude aj riešenie zlepšenia klimatických podmienok v exteriérových priestoroch námestia (vodné prvky, vegetačné plochy, dažďové záhrady, tieniace systémy...), bezbariérovosť, bezpečnosť..., pri zvýšení estetických parametrov priestoru.
Vajnory - predstaničný priestor
Zadaním bakalárskej práce je prestavba verejného priestoru v Mestskej časti Bratislava Vajnory. Počet obyvateľov Vajnor neustále stúpa a mnohí z nich dochádzajú do centra Bratislavy železničnou dopravou, ktorá je najrýchlejšia. Územie pred železničnou stanicou vo Vajnoroch sa pri zmene mobility obyvateľov stáva dôležitým prestupným miestom integrovanej dopravy Bratislavy. Predstaničný priestor pred železničnou stanicou nie je v súčasnosti dostatočne funkčný a reprezentatívny. Filozofia návrhu bakalárskej práce bude zameraná na zatraktívnenie exteriérového priestoru stanice, bezkolízne pešie napojenie mestskej časti, doplnenie oddychových priestorov a plôch statickej dopravy pri zachovaní existujúcej verejnej zelene. Návrh bude doplnený aj o riešenie zlepšenia klimatických podmienok vo verejných priestoroch námestia (vodné prvky, vegetačné plochy, dažďové záhrady, tieniace systémy...), bezbariérovosť, bezpečnosť. Téma je vypísaná v spolupráci s mestskou časťou Bratislava Vajnory.
Ing. stupeň štúdia - 5. ročník /A/
Interaktívny objekt Danubiaport pri Čunove
Cieľom ateliérovej tvorby bude návrh prístavu na Dunaji, integrovaného s moderným výstavno - vzdelávacím centrom, v spojení so športovo – rekreačným areálom na brehu pláže Dunaja. Objekt Danubiaport bude koncipovaný pre interaktívne výstavy a edukáciu na vysokej urbanisticko-architektonickej a technologickej úrovni, zodpovedajúcej nárokom, potrebám a výzvam budúcnosti. Situovanie objekt bude v kontakte cyklotrasy na dunajskej hrádzi pri Čunove, s peším nástupom k pobrežiu. Toto územie poskytuje vizuálne hodnotné krajinné priestory pre lokalizáciu výnimočnej architektúry a súčasne umožňuje citlivo prepojiť architektúru s vodnou plochou a okolitou prírodou lužných lesov. Navrhovaný objekt by mal svojou architektúrou, hmotovo-priestorovým riešením a funkčnou náplňou prilákať čo najširšie spektrum návštevníkov lodnou, cyklodopravou, pešou, automobilovou a mhd dopravou a ponoriť ich do prírodného lužného sveta s ponukou edukácie, športu, relaxu a zábavy.
Polyfunkčný objekt v BA Južné mesto
Cieľom ateliérovej tvorby bude návrh moderného polyfunkčného objektu v centre nového mestského obytného súboru - Bratislava Južné mesto. Lokalizácia objektu bude v srdci nového centra, na dotyku s vodnou plochou staro – nových ramien Dunaja, na krížení urbánnych a zelených osí nového obytného súboru Južné mesto. Táto lokalizácia bude reakciou na zhoršené klimatické pomery mesta. Objekt s koncepciou dotyku s nábrežím vodnej plochy a s blízkosťou zastávky novej, pokračujúcej línie električky z Petržalky v zóne koncentrácie objektov občianskej vybavenosti bude ponúkať atraktivitu a rozptyl peších, koncepciu modro – zelenej infraštruktúry v ťažisku územia, funkcie spoločenské i relaxačné. Polyfunkčný objekt bude spracovaný na vysokej urbanisticko-architektonickej aj technologickej úrovni, zodpovedajúcej nárokom, potrebám a výzvam budúcnosti.
Voľná téma
Študent si vyberie pre tému (objekt) zo spracovanej urbanistickej tvorby, ktorú riešil vo vertikálnom ateliéry v zimnom semestri.
Ing. stupeň štúdia - diplomová práca /A/
Vedecké centrum / Múzeum digitálneho umenia
Objekt múzea digitálneho umenia v Bratislave absentuje a práve atmosféra nábrežia Dunaja pri Čunove poskytuje vizuálne zaujímavé priestory pre lokalizáciu takejto nezvyčajnej funkcie a formy architektúry. Cieľom diplomovej práce bude navrhnúť moderný objekt múzea, ktorý bude z diaľky vnímateľný, kontrastne ale citlivo zapojený do okolitého prírodného podunajského prostredia, so zámerom zatraktívniť a prepojiť kontaktné územie vodného toku Dunaja a okolitých lužných lesov. Objekt by mal svojou architektúrou a funkčnou náplňou prilákať čo najširšie spektrum návštevníkov a ponoriť ich do sveta digitálnych ilúzií, poskytnúť im nové emocionálne a myšlienkové zážitky. Múzeum bude obohatené aj o interaktívny priestor pre inovatívnych umelcov, ktorí budú mať možnosť vytvoriť svoje prvé digitálne diela. Súčasťou objektu budú prednáškové, výstavné a edukačné priestory pre kreatívnu tvorbu a oddychová časť spojená s kaviarňou a predajňou digitálneho umenia.
Témy zadaní pre akademický rok 2022-23, ZS
Bc. stupeň štúdia (4. ročník)
"Cyklopoint" pri Dunajskej hrádzi
Témou ateliéru je návrh objektu "cyklopoint" v ťažiskovom rekreačnom uzle pri medzinárodnej Dunajskej cyklistickej trase v Čunove. Návrh bude zameraný na zachovanie identity miesta, s odkazom na prírodné a kultúrno-historické danosti územia. Atraktivitu tohto územia znásobuje blízkosť Galérie moderného umenia „Danubiana“ a areál vodných športov "Divoká voda".
Cieľom ateliérovej tvorby je návrh objektu cyklopointu, s občerstvením a prechodným ubytovaním. Súčasťou návrhu bude aj riešenie verejných priestorov a oddychových plôch pre návštevníkov a koncepcia statickej dopravy.
Ing. stupeň štúdia (1. ročník)
"Danubiapark" Čunovo
Témou ateliéru je návrh revitalizácie nefunkčného územia pri Dunaji v mestskej časti Bratislava Čunovo, ktoré bolo devastované výstavbou vodnej zdrže Hrušov. Atraktivitu tohto územia znásobuje kontakt s vodnou plochou rieky, medzinárodná cyklotrasa, vedená po hrádzi Dunaja, Galérie moderného umenia "Danubiana", areál vodných športov "Divoká voda" a charakteristická krajinná scenéria lužných lesov.
Cieľom ateliérovej tvorby je hľadanie nového funkčného využitia územia v blízkosti vodnej plochy, so zachovaním identity krajiny pozdĺž rieky Dunaj. Lokalita predstavuje potenciál pre športové, rekreačné a oddychové aktivity celomestského, regionálneho až medzinárodného významu.
Ing. stupeň štúdia (1. a 2. ročník)
"Južné mesto" Bratislava
Témou ateliéru je návrh rozšírenia urbanizácie mesta Bratislavy južným smerom od zastavaného územia juhu Petržalky a lokality "Slnečnice" až po Rusovce, Jarovce a nadviazanie na petržalskú zelenú chrbticu s električkovou traťou. Atraktivita územia je umocnená blízkosťou zelených plôch "Bažantnice", Lužných lesov a pôvodných Dunajských ramien, ktoré sú navrhované na obnovenie.
Cieľom ateliérovej tvorby je návrh koncepcie ťažiskových uzlov, s využitím potenciálu územia pre atraktívne formy bývania pri meandroch staronových Dunajských ramien, vo väzbe na existujúcu urbanistickú štruktúru mestských častí Bratislavy - Petržalky, Rusoviec a Jaroviec.
Ing. stupeň štúdia (1. a 2. ročník)
"Southbank" Bratislava
Témou ateliéru je návrh novej komerčnej a rezidenčnej zóny v Bratislave, v blízkosti pravého brehu Dunaja, v území obklopenom zeleňou, medzi Starým mostom a mostami Apollo a Prístavným.
Cieľom ateliérovej tvorby je navrhnúť novú centrálnu mestskú zónu s aktívnymi verejnými priestormi, jedinečnou architektúrou a množstvom zelene. Nová polyfunkčná štvrť by mala prepojiť nábrežia rieky, priblížiť obytné štruktúry Petržalky k Dunaju a byť citlivo osadená do prírodného prostredia a obrazu mesta Bratislavy.
Na toto územie je vypísaná medzinárodná architektonicko-urbanistická súťaž.
Ing. stupeň štúdia (1. a 2. ročník)
Voľná téma.
O výuke vo vertikálnom ateliéri
Tvorba orientovaná na symbiózu architektonického, urbánneho a prírodného prostredia
Ambíciou vertikálneho ateliéru je vzdelávať študentov tak, aby ich návrhy boli kreatívne, efektívne, humánne a udržateľné.
Nosné témy ateliéru sú zamerané na:
- návrh urbánnych štruktúr, verejných priestorov a architektúry,
- obnovu alebo recyklácia devastovaných území a objektov,
- dotváranie parkovej a krajinnej architektúry.
Koncepcia výuky vo vertikálnom ateliéri je sústredená na previazanosť zadaní rôznych ročníkov, s cieľom komplexného vnímania priestoru, ídeovej kontinuity a tematickej nadväznosti od urbanistickej zonálnej dimenzie, cez verejný priestor až po architektúru objektov, s presahom do parkovej a krajinnej architektúry. Absolventi ateliéru nadobudnú vedomosti, zručnosti a skúsenosti v mierkach architektonických, urbanistických aj krajinárskych.
Cieľ ateliéru - podporovať profesionálny rast študentov, rozvíjať kreativitu, formovať ich individuálne názory a súčasne zabezpečiť tímovú spoluprácu.
Vzdelávanie, tvorivý proces a spoločné odborné diskusie vo vertikálnom ateliéri zabezpečuje skúsený tím architektiek s dlhoročnou praxou, pod vedením doc. Alžbety Sopirovej, doc. Silvie Bašovej, v spolupráci s internými krajinárkami Evou Putrovou a Katarínou Gécovou a architektkou Beatou Polomovou. Súčasťou konzultácií sú prizvaní externí špecialisti z architektonickej praxe a samosprávy, ktorí ponúkajú interdisciplinárny pohľad na riešenú problematiku. Tím ateliéru vytvára tvorivé prostredie, s dobrou atmosférou a prirodzenou vzájomnou komunikáciou.
Práca študentov nášho ateliéru bola za dva roky ocenená nomináciu na Cenu prof. Lacku za najlepšiu diplomovú prácu - David Repiský (2019/20), postupom do celoštátneho kola o Cenu prof. Lacku za najlepšiu diplomovú prácu - Ivona Kožehubová (2020/21), Cenou doc. Kodoňa – Dominika Svobodová (2019/20), Odmenou doc. Kodoňa Ivona Kožehubová - Mário Pavlík (2019/20) a Odmenou doc. Kodoňa Veronika Volková (2020/21).
Virtuálny prieskum ZS 2021-22
MILETIČKA Trhovisko
Zuzana Chamulová / 4. ročník
https://drive.google.com/file/d/1-g8RUrCuy5epDxH4Q44mrX7Q9ywv5L_1/view
Martina Maďarčíková / 4. ročník
https://drive.google.com/file/d/1278vtUhoOsxY_V2GkHpS-ZNXkmhC-ZDO/view
Alexandra Nichtová / 4. ročník
https://drive.google.com/file/d/1pYi4R1GuXtJM5dFLtjt2oTubO1LtXUQ3/view
Bratislava Ružinovská rozvojová os
bc. Ján Frivaldský / 5. ročník
https://drive.google.com/file/d/1bZ8fHVX3QFJezoXpVkTFpDfruHCBbUPi/view
bc. Gabriela Olejníková / 5. ročník
https://drive.google.com/file/d/19GHGgW8ycYnAS0ec9TL6Ml7D0mj6uCd2/view
bc. Bronislava Kajanová / 6. ročník
https://drive.google.com/file/u/2/d/1nIQSYU4ohdL5sUsWzDFM63HxL6c8Q7MY/view?usp=drive_web
Ing. Zuzana Šišková / 6. ročník
https://drive.google.com/file/d/1XySd0VateCrLdjFjsnuyO84u1dyAeVD1/view
Ing. Martina Šverhová / 6. ročník
https://drive.google.com/file/d/1mvW3nUxhlZMn2x-PhH5OjaqN7ghssUH9/view
Ing. Mária Vavrová / 6. ročník
https://drive.google.com/file/d/195SggcSUvAe9o52gVWHZfjkUaBg-9Ae3/view
bc. Jesica Žovinová / 6. ročníkhttps://drive.google.com/file/d/1-cUdOAxpamEvaCQAqBex48wvGyAP4k84/view
Urbanistická štúdia obytnej zóny - Záhorská Bystrica
Simona Mrázová / 4. ročník
https://drive.google.com/file/d/1cUuR-qqI740_cYqoVqyJ6ZMmX290H2eu/view
Virtuálny prieskum LS 2020-21
Virtuálny prieskum ZS 2020-21
Práca ateliéru - konzultácie, diskusie, obhajoby
Úspechy ateliéru v rokoch 2019-2021