Vitajte na stránke vertikálneho ateliéru Kováč - Joklová.
** ŠTUDENTI VA**
Aktuálny stav naplnenia 12/14 (2 miesta voľné)
6. Ročník:
Bc. Eva Lukáčová
Bc. Lucia Kutálková
5. Ročník:
Bc. Diana Barbořáková
Bc. Simona Barbořáková
Bc. Zoran Červeni
Bc. Adrián Ďurmek
Bc. Katarína Gáliková
Bc. Kristína Králiková
Bc. Patrícia Machálková
Bc. Filip Štefančin
4. Ročník:
Monika Abrahámová
Samuel Bobaľa
V prípade otázok nás môžete dodatočne kontaktovať aj prostrednícvtvom mailu: lucia.stefancova@stuba.sk alebo karol.gorner@stuba.sk
** PREZENTÁCIA TÉM VA **
pozrite si tiež práce staršie našich študentov:

spojenie „majstrovského“ s vedecko-výskumným osobnostným profilom
v prospech vzdelania a zručností študenta architektúry v oblasti ateliérovej tvorby

Cieľom vertikálneho ateliéru je poskytnutie komplexnosti dimenzií architektonickej a urbanistickej tvorby tak, ako to zodpovedá profilu autorizovaného architektka SKA, ktorý je spôsobilý navrhovať územné koncepcie (prostredníctvom urbanistických štúdií), spracovávať územnoplánovaciu dokumentáciu a súčasne navrhovať a projektovať stavby.
V bakalárskom štúdiu bude ateliér zameraný na postup od urbanistickej koncepcie územia menšej zóny (zimný semester – modul) s nadväznosťou na záverečnú bakalársku prácu, ktorá bude riešiť návrh a projekt stavby budovy alebo verejného priestoru podľa študentovej voľby zamerania záverečnej bc. práce a jej seminára.
V inžinierskom štúdiu bude ateliér otvorený tak študentom študijného programu architektúry ako aj študijného programu urbanizmus.Východiskom bude teamová práca na urbanistickej koncepcii územia v tzv. veľkom urbanistickom ateliéri (optimálne prvý semester). Podľa študijného programu študenta budú na výsledky tohto ateliéru nadväzovať zadania urbanisticko-architektonické alebo individuálne architektonické zadania. Tak sa študent dostane do polohy, ktorá kopíruje prax, kde sa vyžaduje, aby stavba bola v súlade s urbanistickou koncepciou územia a jej územným plánom. V tomto ateliéri bude mať študent ojedinelú príležitosť oboznámiť sa s GIS systémami uplatňovanými v územnom plánovaní.
Prepojenosť tém bc. a inž. ateliérov bude spočívať v spoločnej lokalite riešenia, čo umožní študentom naprieč rôznych ročníkov tvorivé diskusie, workshopy a čo je najdôležitejšie – produktívnu spoluprácu s praxou. Snahou ateliéru bude ponúkať študentom aktuálne témy spoločenskej praxe, kde ako protihodnotu tejto spolupráce bude okrem možnej ekonomickej podpory aj zabezpečenie kvalifikovaných podkladov ako aj diskusie s odborníkmi samospráv a štátnej správy.
Edukačný efekt sériovej nadväznosti architektonického ateliéru na urbanistický ateliér za predpokladu tej istej lokality spočíva v tom, že študent reflektuje na determinanty urbanistických východísk, ktoré sám navrhol. V tejto spätnej väzbe si uvedomuje aký má vplyv urbanistická koncepcia na možnosti architektonického návrhu a opačne, aké môžu byť urbanistické prejavy a dopady architektonického návrhu. Ateliér súčasne umožní simulácie povoľovacích procesov stavieb, ktoré v reálnej praxi musia byť v súlade s regulačným plánom. Je to možné uskutočniť „hrou na stavebný úrad“, kde si študenti môžu navzájom meniť úlohy investorov, architektov či úradníkov. Takto vnímaný vertikálny ateliér umožní nadobudnúť študentovi vedomosti aj v legislatíve vzťahu územného plánu a povoľovania stavieb.
Ponukou odborného a personálneho profilu vertikálneho ateliéru je zabezpečenie výučby zahraničných študentov, najmä v programe Erasmus alebo samoplatcov. Najmä urbanistický ateliér je príležitosťou spolupráce slovenských a zahraničných študentov.
>>> Vertikálne ateliéry (prehľad)