Po štúdiách na Fakulte architektúry STU som "ušiel" k teórii (desať rokov na ÚSTARCH SAV), po odchode z Akadémie začalo moje pedagogické pôsobenie na Fakulte architektúry STU (Ústav ekologickej a experimentálnej architektúry) aj v projekčnej praxi (autorizovaný architekt SKA a certifikovaný projektant pasívnych domov). Pôsobil som v "zelenom" hnutí (člen SZOPK, S-O-S a STUŽ, po roku 1989 člen Strany zelených (až kým sa štiepiť nezačala), štyri roky poslanec bratislavského mestského zastupiteľstva a predseda jeho Komisie životného prostredia a ochrany prírody), som zakladajúci člen občianskych združení BicyBa 2, ArTUR (Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj) a iEPD (Inštitút pre pasívne domy - desať rokov predseda, cena VISIO), som tiež členom správnej rady združenia Budovy pre budúcnosť. Ako autor či spoluautor som vydal viacero kníh (Zelená architektúra, Efektívne bývanie, Rukoväť udržateľnej architektúry, NEED - navrhovanie energeticky efektívnych domov, Hodnotenie udržateľnosti budov...) a množstvo článkov či príspevkov v zborníkoch. Som presvedčený cyklista, občasný turista, príležitostný fotograf...
Pri výučbe, vo výskume i v projekčnej praxi sa sústreďujem na udržateľnú architektúru s dôrazom na energetickú efektívnosť, materiálovú primeranosť a kvalitu vnútorného prostredia. Mám skoro stovku úspešných diplomantov a mnohí moji študenti uspeli v medzinárodných súťažiach (viď Galériu). Verím, že sa pritom naučili hodne o tom, ako navrhovať kvalitnú architektúru - a to nielen z environmentálneho hľadiska...
Vysokoškolské štúdium som absolvovala na Fakulte architektúry STU, na Ústave ekologickej a experimentálnej architektúry. Počas štúdia som mala šťastie nielen na našich domácich skvelých pedagógov, ale tiež na nezabudnuteľného profesora Ralpha Knowlesa z Los Angeles, ktorý tu v čase môjho štúdia pôsobil a podnietil vo mne záujem o solárnu architektúru, či na nemeckého profesora Gernota Minkeho, vďaka ktorému sa mi rozšíril obraz o ekologickej architektúre.
Po absolvovaní štúdia som pôsobila viac ako desaťročie v praxi, pre ateliéry v Bratislave, Prahe a Nitre. Pri prácach na zákazkách, od rodinných domov cez administratívne budovy až po nákupné centrá a priemyselné objekty, som sa snažila uplatniť vedomosti o ekologicky motivovanej architektúre. A naopak, dnes pri mojej pedagogickej činnosti sa snažím využiť moje skúsenosti z praxe.
Záleží mi na tom, aby v ateliéri panovala dobrá atmosféra, aby si študenti odnášali vedomosti, pozitívne skúsenosti a budovali si profesijnú aj osobnú sebadôveru, ktorá je v našom remesle veľmi dôležitá. Preto podporujem aj konfrontáciou našich študentov so svetom prostredníctvom súťaží a teším sa z ich úspechov.
Vyštudoval som Fakultu architektúry STU v Bratislave, počas svojho štúdia ma zaujala ekologicky viazaná tvorba a následne som si svoje znalosti v tejto oblasti rozšíril v rámci zahraničných stáží na FA ČVUT v Prahe a na BOKU vo Viedni. Krátko po skončení štúdia som bol spoluzakladateľom Inštitútu pre pasívne domy (iEPD), ktorého cieľom je podpora výstavby energeticky úsporných a udržateľných budov. Som organizátorom množstva konferencii, seminárov a odborných školení na túto tému. Pred desiatimi rokmi som absolvoval odbornú stáž v Passivhaus Institut Darmstadt v Nemecku a krátko na to som začal aktívne pôsobiť ako konzultant pre certifikáciu pasívnych domov (napríklad BD Zelené átrium v Trnave alebo BD Koti-Hyacint v Prahe.
Môj záujem o túto problematiku pokračuje a pred troma rokmi som začal spolupracovať so spoločnosťou SALVIS na environmentálnej certifikácii BREEAM a LEED, máme za sebou konzultácie projektov ako Blumentál Offices v Bratislave či Poštová Offices v Žiline a podieľame sa na mnohých ďalších rozpracovaných projektoch.
Skúsenosti z praxe odovzdávam študentom počas môjho pôsobenia na FA STU najmä v rámci ateliérovej tvorby a podporných predmetov. Tí sa aj vďaka tomu umiestňujú na popredných miestach v študentských súťažiach.
Do výučby v ateliéri sa budú ako naši asistenti zapájať aj doktorandi ústavu, v prvom rade MArch Marek Lüley (zaoberá sa prispôsobivou architektúrou) a Ing. arch. Veronika Krausková (BIM, AI a udžateľná architektúra), a podľa potreby budeme spolupracovať s ďalšími pedagógmi napr. pri urbanistických projektoch či pri špecializovaných témach (typológia, univerzálne navrhovanie, končtrukčné riešenia, obnova historických objektov, zadania workshopov) tak, aby mali študenti potrebnú podporu v tvorivom procese v miere komplexnosti primeranej roku štúdia (teda konkrétneho ateliéru ako predmetu v zmysle študijného programu resp. akreditácie). Predpokladáme tiež spoluprácu s kolegami z praxe - máme ju predbežne dohodnutú, ale konkrétni odborníci sa budú zapájať podľa špecifík zvoleného zadania, preto tu ich zoznam neuvádzame...
Všetci traja sme pedagógovia na Ústave ekologickej a experimentálnej architektúry, zabezpečujeme popri vedení ateliérov aj podstatnú časť teoretickej výučby na ústave: doc. Pifko je gestorom modulu M6 "Architektúra a ekológia" aj jeho ateliéru, ťažiskovo prednáša Vybrané kapitoly I (M6), Ekológiu sídiel a udržateľný rozvoj, a Alternatívne materiály a technológie, arch. Macháčová ťažiskovo vedie celoročníkový predmet Architektúra a prostredie I (gestor prof. Keppl) a arch. Krajcsovics vedie Architektúra a prostredie II (gestor doc. Pifko). V rámci ateliérovej výučby sa naši študenti úspešne presadzovali v medzinárodných súťažiach (viď Galériu). Príležitostne vedieme aj Letnú školu udržateľnej architektúry.
Zapájame sa do významných slovenských aj medzinárodných výskumných projektov zameraných na udržateľnú architektúru (Ecocity, Oikodomos, Oikonet, IngREES, CSSC-Lab ...), aktívne pôsobíme aj v praxi či už ako autorizovaní architekti, ako projektanti alebo v rámci servisu a poradenstva. A samozrejme poznatky z výskumu a praxe prenášame do výučby, v nie poslednom rade aj do výučby v ateliéroch.
Naše skúsenosti sa premietajú do množstva publikácií, z tých knižných spomeňme Zelená architektúra (Dashofer 2008, Z. Kierulfová a H. Pifko), Efektívne bývanie (Eurostav 2008, H. Pifko, R. Špaček a iní), Rukoväť udržateľnej architektúry (SKA 2013, R. Špaček, H. Pifko (eds.) a iní), Hodnotenie udržateľnosti budov - metodika CESBA (Vydavateľstvo STU 2016, L. Krajcsovics, H. Pifko a iní) a NEED - navrhovanie energeticky úsporných domov (Eurostav 2017, H. Pifko). Niektoré z týchto publikácií tu nájdete v sekcii Na stiahnutie...