Prejsť na obsah
Dianie na fakulteStaň sa architektom, urbanistom alebo dizajnérom!
Študuj na FAD STU, podaj si PRIHLÁŠKU najneskôr do 30. novembra 2020.Na našej fakulte si môžeš vybrať bakalárske štúdium v dvoch študijných programoch: Architektúra a Urbanizmus a Dizajn. Štúdium sa zameriava na získanie teoretických a praktických poznatkov z oblasti umenia a vedy, na zvládnutie ich použitia pri výkone tvojho budúceho povolania alebo pri pokračovaní v nadväzujúcom vysokoškolskom štúdiu. Štandardná dĺžka štúdia pre bakalársky študijný program je 4 roky. Bakalárske štúdium u nás ukončíš štátnou skúškou a obhajobou bakalárskej práce. Absolventom udeľujeme akademický titul "bakalár" (v skratke "Bc.").
Následne po ukončení bakalárskeho štúdia ti ponúkame možnosť pokračovať v druhom stupni štúdia, kde ponúkame 3 študijné programy v odboroch Architektúra, Urbanizmus a Dizajn. V týchto programoch je štandardná dĺžka štúdia 2 roky. Štúdium ukončíš štátnou skúškou a obhajobou diplomovej práce. Absolvent získa akademický titul "inžinier architektúry" (v skratke "Ing. arch.") alebo "magister umenia" (v skratke "Mgr. art."). Kompletný harmonogram prijímacích konaní a informácie o podaní prihlášky nájdeš TU.PREČO ŠTUDOVAŤ NA FAD STU?


Nezabúdaj, že sme jedinou Fakultou architektúry a dizajnu na Slovensku. Niektoré odbory môžeš študovať iba u nás. Ponúkame ti jedinečné spojenie umenia, vedy a techniky. Väčšinu predmetov si vyberáš sám podľa toho, čo ťa najviac baví. Počas jednotlivých častí štúdia môžeš vycestovať aj za zahraničnými mobilitami a absolvovať min. 1 semester na jednej z 50 spriatelených univerzít vo svete – Nemecko, Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko a mnoho ďalších krajín. Máme najvyšší počet spriatelených univerzít na celej STU, pričom ich  počet neustále narastá a mimo krízy ročne vycestovalo viac než 70 študentov.  Nebude ti smutno ani u nás, máme pracovisko v Banskej Štiavnici, kam naši študenti radi chodia študovať, na výtvarný plenér, konzultácie ateliérovej tvorby, spolupracujú na návrhoch obnovy historických budov v tomto UNESCO-m chránenom malebnom meste. Ver, že spomienky na tieto akcie budeš mať na celý život. Naša univerzita je členom prestížneho združenia EIT Manufacturing, v rámci ktorého sa FAD podieľa na implementácii medzinárodného projektu Interactive Manufacturing @ Schools, vďaka ktorému ukazujeme žiakom stredných škôl nové inovatívne technológie, ktoré pri výučbe a tvorbe dizajnu využívame, a následne implementujeme v priemyselnej výrobe.
Väčšina našich študentov je z celého Slovenska, spoločne s nimi môžeš bývať v jednom zo študentských domovov. Tie sú najčastejšie umiestnené len na skok od centra a od fakulty. Snažíme sa ťa aj počas voľného času vzdelávať, a preto naši starší študenti robia skvelé akcie v Klube FAD, ktorý sídli priamo na fakulte. V klube nájdeš prednášky, premietania filmov, predstavenia, vernisáže, ale aj nezabudnuteľné akcie, na ktoré my architekti a dizajnéri nenecháme dopustiť!
AKO SA PRIPRAVIŤ NA PRIJÍMACIE KONANIE?

Úspešné absolvovanie prijímacieho konania, ti otvorí dvere k štúdiu na Fakulte architektúry a dizajnu STU. Preto ti odporúčame sa poctivo pripravovať na jednotlivé úlohy, ktoré ťa čakajú. Kompletné informácie o prijímacom konaní a jednotlivých úlohách nájdeš TU. Viaceré prípravné kurzy v prípade priaznivej protipandemickej situácie ešte plánujeme spustiť. Aby si vedel porovnať, či potrebuješ našu pomoc, vytvorili sme pre teba pomôcku ako kresliť, modelovať a na čo sa zamerať pri príprave, určite si ju pozri. Ukážku prác z minulých rokov talentových úloh nájdeš rovnako na našej podstránke. V prípade ak ti nie je niečo jasné, opýtaj sa oddelenia pre študentov alebo môžeš svoje nafotené kresby a modely poslať e-mailom na konzultacie@fa.stuba.sk, prostredníctvom ktorého ti naši pedagógovia pomôžu v čom sa máš zlepšiť.Nezabudni na naše ONLINE STRETNUTIA S PRODEKANKOU A ŠTUDENTMI, kde môžes svoje otázky položiť tým najskúsenejším na našej fakulte.

16. novembra 2020 / 20:00 - 21:30 / Pajc
Prednáška o tom, kam technológie posúvajú architektúru v analyzovaní, tvorení a realizácii. Inovácie nie sú nám architektom, ani dizajnérom cudzie. Využívame experimentálne prístupy v tvorbe priestoru s využitím rozvíjajúcich sa digitálnych nástrojov. Spoločne sa pozrieme na úlohu kvalitnej analýzy a spracovania dát spolu s využitím výpočtovej technológie v architektúre a dizajne a v procese jej tvorby. Diskusiou vás prevedie Viktor Kačmár. PRIHLÁSENIE DO ONLINE PODUJATIA.

17. novembra 2020 /10:00 - 12:00/ Online Káva s prodekankou a študentmi
Pýtajte sa všetko, čo vás zaujíma o štúdiu a prijímacom konaní na našej fakulte. Zodpovedia vám tí najskúsenejší z jednotlivých odborov. Pohodlne sa usaďte, urobte si dobrú kávu alebo čaj, tešíme sa na vás! PRIHLÁSENIE DO ONLINE PODUJATIA.

17. novembra 2020 / 20:00 - 21:30 / Pôjd: Intro do softvérov
Vesmír počítačových programov je nekonečný. Človek raz za čas natrafí na program jeho snov, ten ktorý ho neomína, ten ktorý spĺňa aj tie najkomplikovanejšie požiadavky. Nič nemusíš triafať, programy ti predstavia študenti, absolventi a pedagógovia, ktorí už na ten svoj program natrafili. Pomôžu ti rozhodnúť sa, ktoré počítačové programy využiješ na výkresy, ktoré na modely a vizualizácie, postre, grafiky, dokonca sa ti predstaví aj najzákladnejšia forma prezentácie - ručné skicovanie. PRIHLÁSENIE DO ONLINE PODUJATIA.

18. novembra 2020 / 18:30 - 19:30 / Pechtle - Mechtle s automobilovým dizajnom
Praktická stránka technologického sveta ide v súčasnosti ruka v ruke s estetikou a užívateľským zážitkom. Príď sa inšpirovať ako sa postupne cez školu a stáže dá vypracovať až do veľkej firmy a ako získať možnosť dizajnovať pre medzinárodné spoločnosti. Diskusiou vás prevedie Martin Mjartan. PRIHLÁSENIE DO ONLINE PODUJATIA.

19. novembra 2020 / 20:00 - 22:00 / AVANT - online beánia architektov a dizajnérov
Avantgardný online večer plný neočakávaných udalostí. Večer, ktorý ste tento rok nečakali. Tešiť sa môžete na imatrikuláciu našich prvákov a koncertnú prehliadku fakulty. Zahrajú vám skvelé kapely!

AKÝM TÉMAM SA VENUJÚ NAŠI ŠTUDENTI?

Každoročne, 2x do roka organizujeme Noc architektúry spojenú s prezentáciou ateliérových prác študentov. Vzhľadom na pandémiu sme z letného semestra 2019/20 uskutočnili Virtuálny prieskum FAD STU, nájdeš v ňom záverečné práce, aby si mal lepšiu predstavu na čom počas akademického roka tvoji budúci kolegovia pracujú. Témy, ktoré naši pedagógovia zadávajú predstavujú široké spektrum obnovy pamiatok, experimentálne vízie budúcnosti, problematiku transportu, obytné, občianske budovy a mnoho ďalších zaujímavých oblastí. Všetky vertikálne ateliéry nájdeš TU, kde si môžeš pozrieť zadané témy na aktuálny akademický rok. A ak náhodou nevieš, čo sú to vertikálne ateliéry, odpoved' nájdeš v tomto videu. Naši pedagógovia a vedci sa snažia zapájať do výskumu aj študentov, venujú sa aktuálnym témam a prepájajú ich s modernými technológiami, akou je virtuálna a rozšírená realita. Nezabudni si pozrieť projekty: Emil Belluš: Stretnutie vo virtuálnom svete, INMAS Virtuálne projekty alebo svetovo ocenený študentský projekt Českej ambasády v Etiópii, ktorý navrhli a spomedzi 280 celosvetových návrhov vyhrali práve študentky našej fakulty. NAŠI ABSOLVENTI A ZNÁME OSOBNOSTI NA FAKULTE

Medzi našich absolventov patria osobnosti z oblasti, architektúry, urbanizmu, produktového a grafického dizajnu, scénografie alebo interiérového dizajnu. Väčšina absolventov sa k nám rada vracia, preto máš skvelú možnosť ich aj stretnúť na chodbe alebo počas prednášky. 

Martin Kusý a Pavol Paňák
Dvojica architektov, ktorých voláme aj žijúcimi legendami. Stoja za viacerými významnými stavbami súčasnosti, spolu s architektom P. Bauerom zvíťazili v architektonickej súťaži na novostavbu Slovenského národného divadla. Dvojica Kusý Paňák vyhrala tiež súťaž na návrh centrály Národnej banky Slovenska v Bratislave, ktorá je dnes jednou z dominánt mesta. Rovnako stoja aj za obnovou Slovenskej národnej galérie. Sú nositeľmi mnohých ocenení Krištáľového krídla, ceny Slovenskej komory za architektúru CE.ZA.AR, Ceny ARCH, Stavby roka. Na Fakulte architektúry a dizajnu vedú vlastný vertikálny ateliér.
Peter Olah
Dizajnér so skúsenosťami s medzinárodnými spoločnosťami ako Škoda Auto, VW, Audi, Ford, MontBlanc, Davidoff, Adidas, Lasvit, Vitra a mnoho ďalších. V Škoda Auto pracoval na designe takmer všetkých súčasných sériových automobilov. V súčasnosti vedie tím dizajnérov, ktorí pracujú na interiéroch nových áut Škoda Auto Mladá Boleslav. Je aj autorom trofejí najznámejších cyklistických pretekov na svete - Tour de France. Aktuálne Peter vedie vertikálny ateliér na fakulte spoločne s Michalou Lipkovou, kde odovzdávajú študentom svoje skúsenosti.


Štefan Polakovič
Architekt, pedagóg, laureát európskej ceny za architektúru Mies van de Rohe, nositeľ Krištáľového krídla a mnohonásobný nositeľ ceny Slovenskej komory za architektúru CE.ZA.AR. Štefan spoločne s kolegom Jozefom Bátorom vedú architektonický vertikálny ateliér, kde vedú študentov k víťazným projektom.Ľubomír Závodný
Je mimoriadny profesor na našej fakulte, vdýchol život a punc elegantnosti napr. Centrále VÚB, Tatra centru či Domu nábytku Atrium v Bratislave. Okrem toho je nositeľom ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE.ZA.AR alebo ARCH. Je laureátom Krištáľového krídla v kategórii architektúra za výrazný prínos k rozvoju súčasnej slovenskej architektúry.Rovnako na fakulte vedie vlastný vertikálny ateliér.


 financovanie projektu