Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Ahojte, v prvom rade gratulujeme k oceneniu v kategórii Cena profesora Hrušku. Priblížte nám váš výber vertikálneho ateliéru. Prečo ste sa rozhodoli práve pre tento?
V prvom rade ďakujeme.
LR, KV: Lebo Vaňa (Veronika) povedala. (smiech)
VV: S profesorom Vodrážkom sme predtým mali ateliérové skúsenosti, tak sme vedeli do čoho ideme. Bola to overená voľba.


zdroj: Vaňová, Rypák, Volf

Téma, ktorú ste počas semestra spracovávali bola vopred daná alebo ste si moholi priniesť vlastnú? Ak áno, prečo práve túto?
Mohli sme si priniesť vlastnú. S témou Partizánske - Baťovany prišla za pánom profesorom Vaňa, keďže odtiaľ pochádza a situáciu v meste dobre pozná. Téma Partizánskeho bola natoľko komplexná, že sa z nej stala téma pre celý vertikálny ateliér.

Ako vnímate zavedenie vertikálnych ateliérov a ich vplyv na výučbu?
Veľmi pozitívne, ale určite je ešte na čom pracovať. Považujeme za dôležité, aby sa praktická výučba zosúladila s teoretickou.


zdroj: Vaňová, Rypák, Volf

Poďme k víťaznému projektu. Prosím, opíšte nám vaše ciele v navrhovaní a celkovom fungovaní diela.
V skratke to bola utópia (smiech). Našim cieľom bolo dokázať, že s baťovskou architektúrou sa dá pracovať a že areál, ktorý je teraz nevyužitý sa dá transformovať na funkčnú zónu mesta s vlastným centrom napojeným na existujúce centrum. Samozrejme sme pracovali s ideálnou ekonomickou a politickou situáciou a vznikla z toho štúdia, ktorá je krásnym snom. Napriek tomu sme v projekte pracovali aj s blízkou budúcnosťou a so zásahmi, ktoré sa dajú realizovať v horizonte 1-2 rokov a nie sú utópiou. Sú to reálne možnosti a možno aj kroky, ktoré by mesto malo podstúpiť na ceste k záchrane baťovského industriálneho dedičstva.

Čo by ste odkázali svojmu vedúcemu práce?
Peťo, Janka, Nina máme Vás radi. Ďakujeme.


zdroj: Vaňová, Rypák, Volf

Posledná, no možno dôležitá odpoveď pre spolužiakov. Prečo ste sa prihlásili do súťaže na najvyššie ateliérové ocenenie?
LR, KV: Lebo Vaňa (Veronika) povedala (smiech).
VV: S výsledkom práce sme boli spokojní, tak som si povedala, prečo to neskúsiť a chalani neboli proti. V tom čase sme zo seba dostali najviac, čo sme mohli a vznikol z toho pekný projekt. Naše úsilie si zaslúžilo aspoň prihlásenie do súťaže.


zdroj: Vaňová, Rypák, Volf