PRI RIEKE 2022/2023
1. ZADANIE
4. ročník a 6. ročník
Téma:
Amfiteáter v Devíne
Slovanské nábrežie 1093, Bratislava - Devín
Devínska brána na sútoku Dunaja a Moravy s hradným areálom a podhradím patrí k významným archeologickým náleziskám, okrem iných s veľkomoravskými pamiatkami. Práve slovanské stopy a tradícia štúrovských slávností viedli na Devíne v povojnových rokoch, v duchu obnoveného všeslovanského priateľstva, k organizácii slovanských slávností a k potrebe výstavby amfiteátru s prislúchajúcou budovou (1948 - 1949, Václav Houdek). Po asanácii terénneho hľadiska v hradnom kopci a rekonštrukcii Devínskeho hradu si chátrajúca nábrežná budova amfiteátru vyžaduje pamiatkovú obnovu so zohľadnením kontextu miesta a fenoménu hradu i rieky.
Obsah
Predmetom zadania je návrh obnovy objektu Amfiteátra v Devíne. Objekt je ojedinelým príkladom nautickej architektúry doznievajúceho československého funkcionalizmu a málo známym dielom Václava Houdka. Solitérny objekt je osadený na dunajskom nábreží na úpätí devínskeho hradného vrchu. Vyľahčená hmota so skeletovou konštrukciou je osadená na stĺpoch a zastrešuje doplnkové funkcie k bývalému amfiteátru, ktorý kopíruje prírodný terén hradného svahu. Návrh zachová architektonické hodnoty objektu s možnosťou úpravy dispozície pre potreby prevádzky vhodne vybranej funkcie. Výber konkrétneho pamiatkového prístupu a z toho vyplývajúca miera zachovania a prezentovania architektonických prvkov je úlohou študenta, podobne i výber funkcie. Vybraná funkcia bude reflektovať potreby miesta a zapojí objekt a jeho vonkajšie priestory do funkčného systému devínskeho nábrežia. Objekt nie je pamiatkovo chránený, súčasťou architektonickej intervencie je práca so samotnou hmotou, strešnou krajinou a prislúchajúcim prírodným amfiteátrom v areáli NKP Hradu Devín. Výzvou je i architektonicko a stavebne neinvazívne riešenie energetickej udržateľnosti objektu. Súčasťou zadania je aj návrh úpravy bezprostredného okolia objektu - nábrežia s ohľadom na jeho prirodzený charakter a ideový návrh prepojenia nábrežia a riešeného objektu s hradným areálom a jeho okolím. Pri návrhu treba zohľadniť aj inundačné územie Dunaja.
2. ZADANIE
4. ročník
Téma:
Osobný prístav v Bratislave
Fajnorovo nábrežie 51, Bratislava - Staré mesto
Výnimočnosť Fajnorovho nábrežia dotvárajú tri historické budovy - Slovenské národné múzeum (1924, Michal Milan Harminc), bývalá Kráľovská verejná priemyselná odborná škola (1903, Gyula Kolbenheyer) a bývalé Korpskommando (1909, Josef Rittner). V ich popredí v širokom nábrežnom páse stojí modernistická budova osobného prístavu (1968 - 1969, UVATERV), ktorá bude predmetom pamiatkovej obnovy so zohľadnením urbanistického kontextu a charakteristickej veduty mesta na Dunaji.
Obsah
Predmetom zadania je architektonický návrh obnovy objektu Osobného prístavu v Bratislave vrátane analýz jeho architektonických a urbanistických hodnôt, ako aj kompozičnej analyzy veduty Fajnorovho nábrežia s jeho historickou zástavbou. Objekt je príkladom modernistickej architektúry druhej polovice dvadsiateho storočia. Architektúra je charakteristická pravidelným rastrom presklenej fasády a konzolovým osadením nad terén nábrežia. Hmota rešpektuje kompozičnú nadradenosť historickej zástavby, ktorá tvorí základ nábrežia. Návrh túto danosť zachová. Zároveň rešpektuje urbanistické a architektonické hodnoty objektu s možnosťou úpravy dispozície pre potreby zvolenej prevádzky. Výber metodického prístupu a z toho vyplývajúca miera zachovania a prezentovania hodnotných architektonických a interiérových prvkov je úlohou študenta. Primárna funkcia osobného prístavu sa zachová. Výber doplnkových funkcií bude reflektovať potreby miesta a ideovo zapojí objekt do funkčného systému nábrežia vrátane riešenia statickej dopravy. Objekt je potrebné riešiť aj s návrhom lodného nástupišťa, prípadne pontónov. Výzvou je i architektonicko a stavebne neinvazívne riešenie energetickej udržateľnosti. Pri návrhu treba zohľadniť aj inundačné územie Dunaja.
3. ZADANIE
4., 5. a 6. ročník
Téma:
Zimný prístav - Revitalizácia Lodnej haly
Pribinova ulica 22, Bratislava - Ružinov
V kontexte industrializácie Bratislavy od polovice 19. storočia a regulačných prác na Dunaji, sa v juhovýchodnom priestore mesta začala formovať industriálna štvrť s prístavom. Pre potreby zimného kotvenia lodí tu na prelome storočí vzniká tzv. Zimný prístav s lodenicami, skladmi, prekladiskami, správnymi budovami a železnicou. Dnes slabo využívané a deprivované územie prístavu ponúka možnosť urbanistickej adaptácie na fungujúcu nábrežnú štvrť modernej dunajskej metropoly. V areáli prístavu sa súčasne zachovali viaceré industriálne objekty, medzi nimi 5 národných kultúrnych pamiatok, ktoré si vyžadujú pamiatkovú obnovu so zohľadnením potrieb a daností miesta. Patrí k nim aj chátrajúci industriálny objekt Lodnej haly.
Obsah
Predmetom zadania je konverzia objektu Lodnej haly (1921, autor neznámy), prípadne Domu lodníkov (1940, Július Lehocký), v Zimnom prístave v Bratislave vrátane potrebných analýz objektu a jeho okolia. Oba objekty sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Objekt Lodnej haly je príkladom industriálnej architektúry zo začiatku 20. storočia s voľným vnútorným priestorom umožňujúcim rôzne priestorové intervencie a prevádzkové možnosti. Architektúra objektu je charakteristická pravidelným modulom a fasádnym rastrom. Návrh zachová pamiatkové, architektonické a technické hodnoty objektu a jeho kontext v rámci jedinečného industriálneho areálu, ktorý je tak charakteristický pre Bratislavu a jej vedutu. Výber metodického prístupu a z toho vyplývajúca miera zachovania a prezentovania architektonických a konštrukčných prvkov je úlohou študenta. Výzvou je i architektonicko a stavebne neinvazívne riešenie energetickej udržateľnosti. Študent navrhne vhodnú funkciu, ktorá bude reflektovať potreby územia a podporí ideu Múzea vodnej dopravy v priestore Zimného prístavu (v prípade 5. a 6. ročníku je potrebný komplexný urbanistický návrh adaptácie územia Zimného prístavu). Pri návrhu treba zohľadniť aj inundačné územie Dunaja.
BONUSOVÉ ZADANIE
4. a 6. ročník
Téma:
Nemecký veslársky klub
Viedenská cesta 22, Bratislava - Petržalka
Veslársky šport má v Bratislave svoju tradíciu od založenia miestneho veslárskeho klubu v polovici 19. storočia. Na petržalskom brehu medzi letným divadlom a Pečnianskym lesom vznikli postupne budovy troch mestských veslárskych klubov, maďarského (sprvu len bratislavského, 1895, Raimund Jeblinger), slovenského (1930-1931, Emil Belluš) a nemeckého (1930-1931, Josef Konrad). Po asanácii maďarského a rekonštrukcii slovenského klubu si chátrajúci Nemecký veslársky klub vyžaduje pamiatkovú obnovu so zohľadnením potrieb a daností miesta v kontakte s riekou a s neďalekým Mostom SNP.
Obsah
Predmetom zadania je návrh pamiatkovej obnovy objektu Nemeckého veslárskeho klubu. Objekt je ojedinelým príkladom nautickej architektúry skorého československého funkcionalizmu a kľúčovým dielom Josefa Konrada. Architektúra objektu je charakteristická vertikálne gradujúcou hmotovo-priestorovou kompozíciou s ustupujúcimi “lodnými” terasami a ústrednou vertikálnou hmotou preskleného schodiska. Návrh zachová architektonické hodnoty objektu s možnosťou úpravy dispozície pre potreby prevádzky vhodne vybranej funkcie. Výber konkrétneho pamiatkového prístupu a z toho vyplývajúca miera zachovania a prezentovania architektonických prvkov je úlohou študenta, podobne i výber funkcie. Vybraná funkcia bude reflektovať potreby miesta a zapojí objekt do funkčného systému bratislavského nábrežia. Objekt je preto možné rozšíriť o nové stavby a riešiť verejný priestor smerom k Mostu SNP. Súčasťou zadania je aj ideové riešenie nábrežia, v prípade 6. ročníku aj urbanistický návrh širšieho územia (južne smerom k Inchebe alebo po nábreží k Mostu Apollo). Pri návrhu treba zohľadniť aj inundačné územie Dunaja.
ŠTUDENTSKÉ SÚŤAŽE
6. ročník
Študentská súťaž ISOVER
Rua Dom Luís 10, Aterro da Boavista Nascente, Lisabon
Predmetom zadania je adaptácia bývalého areálu vinárstva v historickej štvrti Lisabonu na kultúrno-komunitné centrum s bývaním. Zadanie pozostáva z troch častí, z konverzie staršieho objektu na videotéku, z novostavby s obytnou a komunitnou funkciou a z návrhu prislúchajúceho verejného priestoru. Pôdorysná stopa a hmotovo-priestorová skladba areálu a novej zástavby sú dopredu určené. Súčasťou zadania je aj ideový návrh mestskej osi verejných priestorov, ktorej súčasťou bude riešený areál, a ktorá spojí historické centrum mesta s nábrežím.
Obsah
Bližší popis s obsahom a rozsahom zadanie je dostupný na oficiálnej stránke súťaže, osobitne v pokynoch.
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/edition-2023-lisbon
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/sites/architecture-student-contest.saint-gobain.com/files/documents/ASC%202023%20Lisbon%20-%20Contest%20Task_0.pdf