Milí študenti, v ďalšom letnom semestri máme ešte jedno voľné miesto.
Záujemcovia posielajte správu a portfólio na pavol.pauliny@stuba.sk
Toto je zatiaľ náš 13-členný tím na letný semester 2023/24:
4. ročník: Svrbík Jakub, Dujsíková Katarína Mária, Mikušková Anna, Šovčíková Nina, Sciranková Alexandra, Putnokyová Alžbeta. 5. ročník: Šefčík Šimon, Šlahorová Magda, Wesserlová Monika, Šaradin Miloš, Ďurčová Lucia. 6. ročník: Zaťková Natália, Kostelná Barbora.
Témy zadaní si môžete čoskoro pozrieť v časti nášho webu - "zadanie"
.
Ateliér sa zameriava na úlohy, ktoré súvisia s ochranou a obnovou architektonického dedičstva a novou tvorbou v historickom prostredí, pričom dôraz je kladený na zachovanie autenticity dochovanej architektúry a jej prirodzeného prostredia. Pri práci so študentami sa sústredíme na prepojenie tvorby s praxou – zameriavaním, diagnostikou a výskumom pamiatkových objektov a stavebnou obnovou pracujúcou s tradičnými stavebnými materiálmi, technikami a technológiami. Ateliér je preto vedený na Fakulte architektúry, kde je obohatený prednáškovým cyklom odborníkov z akademického prostredia a vo Vzdelávacom a vedecko-výskumnom centre Fa STU v Banskej Štiavnici, kde je prepájaný s praxou v spolupráci s Centrom pre obnovu pamiatok – Obnova.sk.
Tématické okruhy zadaní ateliéru:
Klasický historický stavebný fond – stavebné objekty a ich prostredie –
- pamiatková obnova a prezentácia s dôrazom na zachovanie autentickej formy v pôvodnom prostredí, používanie tradičných materiálov, techník a technológií.
- nová tvorba v pamiatkovom prostredí s dôrazom na kontext a nie kontrast. Spôsob nových zásahov do historicky hodnotného objektu, alebo urbanistickej štruktúry, ktoré ako opositum voči „veľkým gestám“ novej architektúry pristupuje k novej tvorbe s pokorou a snahou nesúperiť s historickou architektúrou.
Vernakulárna architektúra – staviteľstvo spojené s lokálnou tradíciou
- Pamiatková obnova ľudovej architektúry a iných špecifických objektov vidieckej architektúry - veľkostne od objektu až po urbanistickú mierku zóny,
- reálnosť adaptovateľnosti vernakulárnej architektúry na podmienky meniacich sa socio-ekonomických vzťahov vidieka súčasnosti,
- reflexia regionálnych špecifík architektúry v súčasných tvaroch stavieb a ich harmonické pôsobenie vo vzťahoch v sídle,
- Nová tvorba v historickom vidieckom prostredí s dôrazom na používanie tradičných materiálov, metód a spôsobov konštrukcie využívajúcej lokálne zdroje. (ekologicky viazaná tvorba a trvalo udržateľný rozvoj)