Študenti:
3.r.
Adam Bugyik – Robotika/logistika – Toyota Logistic Competition 2024
4.r.
Marián Dorušinec – Dizajnérske intervencie - Xella 2024, Scholé Vsoké Tatry
Júlia Janáková – Dizajnérske intervencie - Xella 2024, Scholé Vsoké Tatry
Ivana Šifrová – Dizajnérske intervencie - Xella 2024, Scholé Vsoké Tatry
Ivana Vresilovičová – Bezpečnosť, spolupráca s CTM
5.r.
Bc. Daniela Alfoldiová – Bezpečnosť, spolupráca s CTM
Bc. Anna Mojsejová – Robotika/medicína – FEI/NCR
Bc. Dávid Hidvégi – Robotika/logistika – Toyota Logistic Competition 2024
Bc. Rastislav Myglys – Robotika/logistika – Toyota Logistic Competition 2024
Bc. Patrik Rózsa – Robotika/logistika – Toyota Logistic Competition 2024
6.r
Bc. Juraj Kotoč - Dizajnérske intervencie
Bc. Katarína Verešová – Dizajnérske intervencie - Xella 2024, Scholé Vsoké Tatry
Erasmus+
Francesca Pia Vecchione – Dizajnérske intervencie - Xella 2024, Scholé Vsoké Tatry/ Bezpečnosť, spolupráca s CTM
Mariapia D'Alessandro – Dizajnérske intervencie - Xella 2024, Scholé Vsoké Tatry/ Bezpečnosť, spolupráca s CTM
Témy ateliérovej tvorby v ZS 2023/2024
Téma 1. Dizajn v kontexte robotiky a) zdravotníctvo (FEI, NCR), b) priemysel,logistika (Toyota Logistic Competition)
Téma 2. Dizejnérske intervencie/konverzie v spoločensky perspektívnych dimanziách verejného priestoru (Xella)
Téma 3. Bezpečnosť - spolupráca so značkou CTM Bikes
Zameranie tém na synergickú stratégiu ateliéru vychádza z potreby dizajnéra zvládnuť a osvojiť si spoluprácu v procese navrhovania medzi dizajnérom a konštruktérom/architektom/elektrotechnikom alebo ďalším odborom a porozumieť ich úlohe v procese navrhovania, tak aby bol schopný vymedziť si rovnováhu medzi individualizmom dizajnérskeho zámeru a formalizmom konštrukčného riešenia.
TÉMA 1. DIZAJN V KONTEXTE ROBOTIKY (zdravotníctvo/priemysel/logistika)
Téma reflektujúca preferovanú orientáciu univerzitného prostredia STU pre prax.
a) Dizajn v kontexte robotiky v zdravotníctve
Kolaboratívna robotika - spoločensky aktuálna spolupráca s praxou prostredníctvom synergickej stratégie navrhovania FAD (Ústav dizajnu) a FEI (Ústav robotiky a kybernetiky a Národného centra robotiky) STU.
Riešený problém: Vývoj dizajnu robotického zariadenia, jeho komponentov, prídavného zariadenia, nadstavby alebo nástroja pre diagnostické a rehabilitačné potreby v zdravotníctve pre silovo poddajné robotické rameno KUKA. Návrh by mal podporovať zlepšenie výkonnosti a produktivity pracovníkov (Masážny robot, ultrazvuk kolena, rehabilitácia, nosný vozík pre robotické rameno).
b) Dizajn v kontexte robotiky v priemysle/logistike
Toyota Logistic Design Competition 2024 - medzinárodná súťaž
Riešený problém: Nové nápady a návrhy pre dopravné prostriedky a produkty, ktoré podporujú obehové hospodárstvo a udržateľnosť v oblasti logistiky a mobility, dizajn používateľského prostredia a dizajn služby. Všetko je to o citlivosti k životnému prostrediu, komunite a miestnej ekonomike - to je celá myšlienka obehového hospodárstva. Od práce sa očakáva, že zohľadní tieto faktory: dedičstvo a značku Toyota, estetiku, bezpečnosť a užívateľskú prívetivosť, inováciu a užitočnosť, realizovateľnosť.
Špecializácia: produktový a priemyselný dizajn
Odporúčané ročníky: 3R+4R+5R+6R
Konzultanti: prof. Ing. František Duchoň, PhD., Ing. Ľuboš Chovanec, PhD. (Ústav robotiky a kybernetiky FEI, NCR), doc. Ing. Branislav Jelenčík, ArtD. (UD FAD)
Metódy práce: Synergická stratégia / Design Thinking / Star Status Design
Očakávaný výstup: dizajnu robotického/logistického zariadenia
Rozsah spracovania: demonštrácia dizajnérskeho riešenia (fyzická/digitálna - na základe riešeného zadania, poster 707 x 1000 mm (.pdf), prezentácia projektu (.ppt / .pdf)
Galéria k projektu 2022/23



TÉMA 2: DIZAJNÉRSKE INTERVENCIE/KONVERZIE V SPOLOČENSKY PERSPEKTÍVNYCH DIMENZIÁCH VEREJNÉHO PRIESTORU
Téma reflektujúca preferovanú orientáciu na kooperáciu odborov Architektúra a Dizajn v rámci FAD.
Dizajnérsko-architektonická synergická stratégia navrhovania v kontexte riešenia projektov zameraných na verejný priestor. Ide o definovanie nového významového typu - dizajnérske intervencie - nezávislý, inkluzívny vstup dizajnéra solitérnym produktom, systémom, interaktívnym alebo prezentačným nástrojom do historických, súčasných alebo budúcich vrstiev prostredia na strategických miestach vo vybranej lokalite s rešpektovaním urbanistických a konštrukčných podkladov, širších územných vzťahov, územného plánu zón, časových a priestorových analýzy.
Xella 2023 - Scholé vo Vysokých Tatrách, centrum zlého počasia, medzinárodná súťaž
Riešený problém: Návštevník ktorejkoľvek z podtatranských obcí sa najradšej pohybuje v prírode v lese a po horách. Čo robiť, keď do plánovaných aktivít zasiahne náhle zhoršenie počasia? Nielen turistom a návštevníkom ale aj domácim obyvateľom môžu slúžiť objekty pre voľný čas a aktívnu rekreáciu. V mestskej časti Starý Smokovec chýbajú rôzne funkcie a aktivity pre príjemný život. Mesto Vysoké Tatry hľadá inovatívne a praktické nápady, užitočné pre návštevníkov slovenských veľhôr, ako aj pre každodenný život miestnych obyvateľov bez rozdielu veku, aby našli dostatok príležitostí pre trávenie voľného času prístupných pre všetkých. Príležitosť k zamysleniu sa nad rozvojovým potenciálom najstaršej z mestských časti mesta Vysoké Tatry, alebo ako sa hovorí najstaršej z jeho osád – Starého Smokovca a jeho zabudnutým a roky spiacim miestom, ktoré čaká na zobudenie v súlade s potrebami regionálneho turizmu a v súlade s potrebami miestnych obyvateľov. V prostredí jedinečných a charakteristických prírodných panoramatických scenérií tatranských končiarov, na území Tatranského národného parku sa nachádza lokalita s veľkým krajinne – historickým potenciálom, s budovou chátrajúceho Amfiteátra a budovou historicky nazývanou Bellevue.
Špecializácia: produktový a priemyselný dizajn
Odporúčané ročníky: 3R+4R+5R+6R
Konzultanti: doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD. (Ateliér Selcová, Majcher, Pavúk UABB FAD), doc. Ing. Branislav Jelenčík, ArtD. (UD FAD)
Metódy práce: Synergická stratégia / Design Thinking / Star Status Design
Očakávaný výstup: Dizajnérsky objekt vo verejnom prostredí
Rozsah spracovania: demonštrácia dizajnérskeho riešenia (fyzická/digitálna - na základe riešeného zadania, poster 707 x 1000 mm (.pdf), prezentácia projektu (.ppt / .pdf)
Galéria k projektu 2022/23






TÉMA 3: Bezpečnosť - Spolupráca so značkou CTM Bikes
Nájsť inovatívne riešenie problému bezpečnosti v kontexte mestskej alebo športovej cyklistiky na základe vlastného dizajnérskeho výskumu
Riešený problém: Slovenská značka bicyklov a bicyklových doplnkov CTM Bikes prináša na FAD STU podnet na riešenie aktuálneho problému bezpečnosti v širšom kontexte cyklistiky. Cieľom zámerne otvoreného zadania je hľadanie inovácie a experimentálne skúmanie stále málo riešenej problematiky, ktorej význam rastie s popularitou cyklistiky ako športu ale aj ako čoraz bežnejšej formy osobnej dopravy v mestách.
Príklady možných tematických okruhov:
- Bezpečnosť cyklistu (chrániče, nové technológie, body fitting, ochranné prvky jazdca…)
- Bezpečnosť detí na bicykli (dieťa ako jazdec/pasažier v detskej sedačke…)
- Bezpečnosť bicykla ako takého
- Elektromobilita a bezpečnosť
- Jazdec vs. automobilová doprava (komunikácia, viditeľnosť…)
- Cyklistika v kontexte mesta (osvetlenie, značenie ciest, orientácia…)
Slovenská značka CTM Bikes má viac ako 25 rokov skúseností v cyklistickom priemysle premietame do bicyklov a doplnkov. Firma svoje produkty vyvíja a testuje na Slovensku, podporuje medzinárodne úspešný CTM Racing Team, ktorý pomáha pri vývoji produktov. Bližšie predstavenie značky, zadania a pravidelné konzultácie so zástupcami R&D centra značky CTM Bikes budú súčasťou semestra (úvodné stretnutie v 2. týždni semestra a kontroly rozpracovanosti).
Špecializácia: produktový a priemyselný dizajn
Odporúčané ročníky: 3R+4R+5R+6R
Konzultanti: Mgr. art. Slavomír Ozaník (CTM Bikes), doc. Ing. Branislav Jelenčík, ArtD. (UD FAD)
Metódy práce: Synergická stratégia / Design Thinking / Star Status Design
Očakávaný výstup:Nájsť inovatívne riešenie problému bezpečnosti v kontexte mestskej alebo športovej cyklistiky na základe vlastného dizajnérskeho výskumu
Rozsah spracovania: demonštrácia dizajnérskeho riešenia (fyzická/digitálna - na základe riešeného zadania, poster 707 x 1000 mm (.pdf), prezentácia projektu (.ppt / .pdf)