Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

 

Dovoľujeme si vás a vašich priateľov pozvať na vernisáž výstavy
XX rokov dizajnu na FA STU
v utorok 24. apríla 2012 o 17:00 hodine

vo foyer Fakulty architektúry, Námestie Slobody 19, Bratislava.

Výstava je otvorená pondelok – piatok od 8:00 – 18:00 hod.
a potrvá do 4. mája 2012.

Vernisáž: To najlepšie za dve dekády študentského priemyselného dizajnu


Dizajnérske lahôdky, ktoré preslávili Slovensko si už budúci týždeň môžete pozrieť na Fakulte architektúry Slovenske technickej univerzity.

Bratislava 18. apríla 2012 – Už tento utorok, 24. apríla o 17:00 hodine sa v priestoroch Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity uskutoční vernisáž „XX rokov dizajnu.“ Výstava zrekapituluje dvadsať úspešných rokov tejto prestížnej dizajnérskej inštitúcie. Slováci si tak budú môcť po prvý krát na jednom mieste pozrieť to najlepšie zo študentského dizajnu. Nebudú chýbať návrhy dekorované prestížnymi medzinárodnými dizajnérskymi oceneniami. Kurátorom výstavy je Ing. Michal Brašeň, ArtD. a vedúci Ústavu dizajnu FA STU, doc. akad. soch. Peter Paliatka.

O tom, že slovenský dizajn má vo svete „cveng“ niet pochýb. Fakulta architektúry STU rozvíja dizajnérske talenty u nás, úspechy však žne aj v zahraničí. „Sme hrdí na ocenenia našich študentov na výstavách a súťažiach ako bol napríklad nedávny projekt pre Unicef, návrh „faceliftu“ Škody Fabie pre českú automobilku či dlhodobá spolupráca s medzinárodným výrobcom svietidiel OMS alebo firmou ŠKODA AUTO, a ďalšími ako sú Renault, Treksport, OVP, Plastic Omnium“ hovorí Peter Paliatka z FA STU. „Táto výstava je prierezom študentskej tvorby za uplynulé dve dekády a zároveň nespochybniteľným dôkazom, že slovenský priemyselný dizajn má vo svete pevné miesto,“ pozýva Michal Brašeň z FA STU.

Jedným zo žiarivých príkladov slovenskej dizajnérskej školy je rodený Bratislavčan Peter Oláh, ktorý patrí medzi dizajnérsku extratriedu nielen u nás, ale aj vo svete. Jeho návrhársky podpis nesú napríklad automobily značky Škoda, Volkswagen či Audi, ale aj produkty Adidas či Davidoff. Oláh je autorom dizajnu trofeje pre víťazov Tour de France, najprestížnejších cyklistických pretekov planéty. Medzi ďalších úspešných absolventov fakulty patria aj Anton Zetocha a Ján Štofko, ktorí sú dnes oceňovanými dizajnérmi medzinárodného výrobcu svietidiel OMS.

Vernisáž sa začne v utorok 24. apríla vo foyer Fakulty architekúry na Námestí slobody 19 v Bratislave. Je otvorená pre verejnosť každý pracovný deň od 8:00 a do 18:00 a potrvá do 4. mája 2012. Výstava je rozdelená do troch častí – Základy tvorby dizajnu; Produktový dizajn a Produktové návrhy vytvorené v spolupráci s významnými firmami.Viac info nájdete na www.design.stuba.sk.