Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Poľský inštitút v Bratislave v spolupráci s Mestským úradom v Lodži a Fakultou architektúry STU v Bratislave predstavujú výstavu venovanú revitalizácii a funkčnému pretvoreniu prvotne priemyselných objektov mesta Lodž.

Termín a čas otvorenia výstavy: 18.10.2016 o 15:00 hod.
Miesto konania: Foyer, Fakulta architektúry STU
Termín konania výstavy: 18.10.2016 - 28.10.2016Lodž bola dlhé desaťročia hlavným strediskom textilného priemyslu v Poľsku. Transformácia, ku ktorej došlo v Poľsku po páde komunizmu, bola dôvodom postupného zatvorenia a likvidácie miestnych textilných závodov.
To spôsobilo prakticky kolaps celého mesta a regiónu. No mestským predstaviteľom Lodže a jej obyvateľom sa podarilo nájsť východisko z tejto situácie. Jedným z riešení bolo obnovenie a pretvorenie postpriemyselných objektov na nákupné centrá, loftové byty, hotely, múzeá a galérie, centrá umenia a kreatívneho priemyslu či kulinárske zákutia.

Dnešná Lodž, ktorá nič nestráca na svojej historickej identite, je moderným mestom, dynamickým kultúrnym a vedeckým centrom známym po celom Poľsku. Aj preto sa snaží o získanie práva na organizáciu EXPO 2022. Výstava teda prezentuje novú, sviežu tvár Lodže. 

Okrem priestorov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave bude časť výstavy exponovaná v Neformálnej galérii Poľského inštitútu v oknách od Klobučníckej ulice.