Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Predstavené umelecké dielo s nápisom Immortal Truth, ktorého autorom je slovenský študent Martin Mjartan, zostane v priestoroch Európskeho parlamentu ako spomienka na zavraždených novinárov. Socha bude týždeň zdobiť hlavné výstavisko na treťom poschodí a potom by mala byť presunutá do priestorov, ktoré využívajú novinári.

Účastníci podujatia vo svojich vystúpeniach pripomenuli význam novinárov pre demokraciu. Odkázali, že pravdu a novinárov ako jej poslov treba chrániť a že "nesmrteľnú" pravdu nemožno zabiť, aj keď sa o to pokúšajú ľudia, pre ktorých je odhaľovanie pravdy a korupcie nepohodlné, a sú to neraz ľudia z tých najvyšších poschodí politiky.

Jourová v mene eurokomisie, ako aj McGuinnessová v mene europarlamentu príbuzných zavraždených uistili, že obe inštitúcie urobia maximum pre to, aby vinníci v prípade oboch vrážd boli nájdení, postavení pred súd a potrestaní. Casa pre slovenské médiá zdôraznil, že umelecké dielo bude nielen "večnou pamiatkou" na zavraždených novinárov, ale bude zároveň pripomínať aj záväzok, ktorý si dal europarlament, a to, že politici z tejto inštitúcie budú pokračovať v odhaľovaní káuz, o ktorých písali Kuciak či Caruanová-Galiziová. "Budeme pátrať po tom istom, po čom pátrali aj oni, až kým sa nedopátrame pravdy. Nezomreli zbytočne," odkázal Casa.


zdroj: sme.svet.sk


zdroj: Martin Mjartan