Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

S radosťou oznamujeme viacnásobný úspech nášho kolegu, pedagóga a architekta Pavla Paňáka, ktorý okrem ocenenia CE.ZA.AR sa stal aj laureátom Ceny Dušana Jurkoviča a Ceny ARCH 2020 za prístavbu víkendového domu v Čachticiach. Gratulujeme!


Foto: Tomáš Manina


Cena ARCH 2020


Ocenenie sa udeľuje od roku 1998 architektonickému dielu, ktoré medzinárodná porota uzná za najvýraznejší architektonický čin reflektovaný v uplynulom období na stránkach časopisu. Architektonická cena, ktorá nepozná kategórie a je ňou vždy ocenené len jediné dielo, bola udelená už po 23. krát. Ako je zakotvené v štatúte ceny, do výberu spadali realizácie publikované v časopise ARCH za ostatných 12 mesiacov, čiže v číslach 7-8/2019 až 6/2020. Laureát bol vyhlásený 19. novembra, v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty UK. 23. ročník slávnostného odovzdávania, sa uskutočnil po prvýkrát vo svojej histórii online. Zachoval však tradíciu a preto bol online prenos situovaný do Moyzesovej siene v Bratislave. Večerom sprevádzali tiež už tradične moderátor Ľubomír Bajaník a šéfredaktorka časopisu ARCH Andrea Bacová.

 
Laureátom Ceny ARCH 2020 sa za realizáciu prístavby domu v Čachticiach stal Pavol Paňák. 
Videozáznam z Ceny ARCH 2020


Medzinárodná odborná porota v zložení: Nora Vranová (Slovensko), Andrea Bacová (Slovensko), Pavel Nasadil (Česká republika), Thomas Weber (Rakúsko), Christoph Mörkl (Rakúsko) posudzovala kvality desiatich nominovaných diel in situ už v septembri. Porota sa v následnej otvorenej diskusii zhodla na víťazovi. Ako sa so svojou úlohou členovia poroty vysporiadali, sa záujemcovia môžu dočítať po vyhlásení laureáta aj v katalógu Ceny ARCH 2020, ktorý tradične transparentne prináša záznam jej rokovania.


Nora Vranová, jedna z porotkýn o diele:

"Pre mňa je toto skvelý príklad remesla. Každý centimeter je presne tam, kde má byť, spracovanie materiálu je vynikajúce. Atmosféra a kontext sú skvelé, obyvatelia si ich naozaj užívajú. Myslím, že sa tu cítia šťastní. Jediným záporom tejto stavby je, že architekt, ktorý navrhuje sám pre seba, akoby hral šach sám proti sebe – nemáte partnera, nemusíte nikoho presviedčať o svojich myšlienkach, pretože ste o nich sám presvedčený."        
                                                                                                                       


Celý článok nájdete: Cena ARCH 2020 - VÝSLEDKYFoto: Tomáš Manina

Cena Dušana Jurkoviča 2020

Architektonická cena, ktorá bola zriadená ako trvalá pocta pamiatke zakladateľa modernej slovenskej architektúry Dušana Jurkoviča, je najstarším architektonickým ocenením na Slovensku. Od roku 1964 sú oceňovaní autori, alebo autorské kolektívy za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.

V aktuálnom ročníku bolo na ocenenie navrhnutých 21 architektonických diel. Porota, ktorá zasadala v 23. septembra, vybrala na základe štúdia predložených návrhov a následnej diskusie laureáta a štvoricu nominovaných diel.

Hodnotiaca komisia zasadala v nasledovnom zložení:  Marián Balázs (Maďarsko), Bohdan Lisowski (Poľsko), Kamil Mrva (Česká republika), Štefan Moravčík (Slovensko), Vít Halada (Slovensko - za kolektív laureátov Ceny Dušana Jurkoviča za rok 2019), Peter Dunajovec (Slovensko) a Štefan Mitro (Slovensko). Porotcovia si zvolili za svojho predsedu Kamila Mrvu.

Cenu Dušana Jurkoviča 2020 sa rozhodla porota udeliť architektonickému dielu Prístavba k chalupe v Čachticiach autora Pavla Paňáka.

Celý článok nájdete: Cena Dušana Jurkoviča - VÝSLEDKY
Foto: Tomáš Manina