Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Ako premýšľal a tvoril jeden z najvýznamnejších moderných architektov Alvar Aalto? Dokumentárny film Aalto – architektúra emócií je podmanivou výpravou do kreatívnych procesov slávneho Fína, v ktorého diele sa prelína funkcionalizmus s organickým dizajnom inšpirovaným prírodou. Film si budete môcť pozrieť v pondelok 4. 4. 2022 od 18. 00 hod. v Kreatívnom centre FAD. Po jeho skončení bude nasledovať online diskusia s režisérkou filmu Virpi Suutari. Moderovať diskusiu bude Monika Bočková a Viktor Kačmár.

Premietanie pre záujemcov zopakujeme aj v utorok
5. 4. 2022 od 10.00 hod. v Aule FAD.Snímka ukazuje ikonické budovy rozmiestnené po celom svete vrátane knižnice v Rusku, študentského internátu MIT či domu súkromného zberateľa blízko Paríža. Dozvieme sa o histórii modernizmu a cestou sa stretneme s Rockefellermi, Le Corbusierom a László Moholy-Nagyom.

Fínsky dokumentárny film uvádzaný na Slovensku spoločnosťou Filmtopia po prvýkrát odhaľuje intímny príbeh Alvara a jeho ženy, architektky Ainy Aalto, ktorá bola neprehliadnuteľnou súčasťou ich tvorivého dua. Protagonistov budeme počuť dôverne hovoriť prostredníctvom milostnej korešpondencie a uvidíme trúchlivé Alvarove kresby jeho ženy na smrteľnej posteli. Predčasná smrť manželky Alvara nesmierne zasiahla. Nakoniec sa znovu oženil s ďalšou architektkou, s Elissou Aalto a v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia prežil jedno zo svojich najvýznamnejších profesionálnych období.

Film je založený na dôkladnom zbere dát, vystupujú v ňom očití svedkovia a uznávaní vedci z celého sveta. súčasný filmový materiál a vzácne, doteraz nezverejnené archívne zábery. bola ocenená cenou za najlepší film na Zagreb Design, Art & Architecture Film Festival v roku 2020. Bol uvedený v predpremiére v rámci festivalu Dni architektúry na Slovensku DAAF v september 2021. Jeho slovenská distribučná premiéra bola 3. február 2022.


VIRPI SUUTARI - režisérka
Narodila sa v roku 1967, žije a pracuje v Helsinkách ako filmárka a producentka. Je členkou Európskej filmovej akadémie a držiteľka čestného doktorátu na University of Lapland. Je známa svojim osobitým filmografickým štýlom a emotívnym rozprávaním. Jej filmy sa premietali po celom svete. Film Idle Ones (2002) bol nominovaný na najlepší európsky dokument (EFA). Suutari získala niekoľko cien Best Nordic Documentary. Jej posledný film Entrepreneurs sa objavil vo výbere Masters na IDFA 2018. Virpi získala trikrát národnú cenu Jussi (fínsky Oscar).