Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Aký je rozdiel medzi špeciálnou vojenskou operáciou a vojnou, medzi vojenskými cvičeniami a krutou realitou zabíjania? Čo všetko sa ešte môže stať za našimi východnými hranicami? Ako sa díva na dôvod a vývoj konfliktu na Ukrajine profesionálny vojak, ktorý bol najvyššie postavený Slovákom v štruktúrach NATO, a ako ho vidí mladá žena, ktorá sa chce stať architektkou?


O aktuálnej situácii na Ukrajine a jej dopade na tamojšie civilné obyvateľstvo, ale aj na bezpečnosť celej Európy, sa bude fotograf a novinár Andrej Bán zhovárať s generálporučíkom vo výslužbe Pavlom Mackom, aktivistkou občianskej iniciatívy Mier Ukrajine Vierou Dubačovou a Anastasiiou Popovou, ukrajinskou študentkou na FAD STU.


Diskusia sa uskutoční 10. marca 2022 od 18.00 hod v Kreatívnom centre FAD STU. Budete môcť ju sledovať aj prostredníctvom Youtube kanála a MS Teams.Mgr. art. Viera Dubačová
Je slovenská manažérka kultúry, režisérka, aktivistka a politička. Bola zakladateľkou banskobystrického Divadla z Pasáže, v ktorom pôsobia herci s mentálnym postihnutím. Je laureátkou Krištálového krídla v kategórii Filantropia. V rokoch 2016 – 2020 bola poslankyňou NRSR zvolená na kandidátnej listine strany OĽANO, neskôr sa stala členkou predsedníctva strany SPOLU. V súčasnosti je aktivistkou občianskej iniciatívy Mier Ukrajine.


Generálporučík Ing. Pavel Macko

Vojenskú akadémiu v Brne absolvoval v roku 1988 s inžinierskym titulom v odbore výzbrojno elektrotechnický, optika a elektronika a odbore automatizácia velenia, elektronické počítače. V roku 1994 na Vojenskej akadémii v Brne získal titul Kandidát vied. V rokoch 2001 až 2002 študoval na National Defense University v Spojených štátoch kde získal titul Master of Science. V ozbrojených silách pôsobil od 1. augusta 1983 do 14. mája 2018. Zastával vysoké veliteľské a štábne funkcie doma a v medzinárodných štáboch. Počas kariéry bol veliteľom celoarmádnej logistiky, zástupcom veliteľa pozemných síl, náčelníkom štábu pre operácie GŠ a zástupcom náčelníka Generálneho štábu. Bol najvyššie postaveným Slovákom v štruktúrach NATO, jediným, čo velil významnejšiemu spojeneckému veliteľstvu - výcvikovému centru spoločných síl NATO. Riadil prípravu prvých dvoch príspevkov SR do bojových skupín EÚ a súčasne bol dezignovaný zástupca veliteľa operačného veliteľstva EÚ (EU OHQ). Je častým aktívnym účastníkom medzinárodných konferencií o bezpečnosti a obrane. Bol nasadený v operácii ISAF a viedol medzinárodný štáb, ktorý riadil operácie v rámci celého Afganistanu. V roku 2010 pôsobil ako riadiaci vojenského cvičenia Spoločný cieľ – JOINT GOAL 2010. Cvičenie na tému Mechanizovaná brigádna skupina OS SR vo vojenskom ťažení NATO na podporu mieru (peace support campaign) sa uskutočnilo v októbri 2010 vo výcvikovom priestore Lešť. Neskôr riadil celý rad národných cvičení, medzinárodných cvičení na území SR a spojeneckých cvičení.

Anastasiia Popová
Ukrajinka študujúca na Fakulte architektúry a dizajnu STU. Aktuálne navštevuje 2. ročník študijného programu Architektúra a urbanizmus.