Prejsť na obsah
Ako (pre)žiť na FAD

Pre plynulú prácu so softvérom na architektonickú a dizajnérsku tvorbu je vhodné pri výbere notebooku či počítača dbať na minimálne odporúčané systémové požiadavky. Každý softvér ich definuje trochu inak, ale v princípe je vhodné vybrať si PC so 64-bitovým procesorom s aspoň štyrmi jadrami (Intel i5 a vyššie, resp. ekvivalentný procesor AMD Ryzen), minimálne 8 GB RAM (optimálne 16 GB a viac). Hard disk - HDD vybrať optimálne 7200/rpm (otáčky za minútu). Pokiaľ to rozpočet dovolí, je vhodné ako HDD zvoliť SSD (napr. 250GB), stačí aj kapacitne menšie, keďže ako študent STU disponuješ automaticky Google Drive neobmedzeným cloudovým úložiskom. 

Vhodné je zvoliť v prípade notebooku aj dedikovanú grafickú kartu s min. 2GB+ VRAM s rozhraním DirectX 11 a OpenGL 4.0 (napr. nVidia GeForce GTX 1050 alebo ekvivalent). Pre pohodlnejšiu prácu a dobro tvojej krčnej chrbtice je fajn, si v prípade možnosti dokúpiť k laptopu napr. 24" monitor s minimálne Full HD rozlíšením a s nastaviteľnou výškou monitoru. I keď v tejto oblasti ide vývoj pomerne rýchlo dopredu, takáto zostava by ti mala vydržať minimálne po dobu bakalárskeho štúdia. 

Pokiaľ momentálne máš počítač, ktorý celkom odporúčaným parametrom nezodpovedá, nie je potrebné ho hneď meniť. Základné veci na ňom určite zvládneš a aspoň si lepšie preveríš, ktoré programy ti vyhovujú a budeš si vedieť lepšie vybrať tú správnu konfiguráciu. 

Pri každom predmete Ti povedia, čo budeš všetko potrebovať, ale v zásade okrem zošitov na písanie poznámok z prednášok to bude pre architektov rolka Duplexu, pre všetkých verzatilky s mäkkou tuhou B, tenké čierne rotringové perá-fixy. Tie, ktorými pôvodne rysovali Vaši rodičia sa dnes už nepoužívajú. Potom  A4-A5 bloky na škicovanie, výkresy A2 aj s doskou - môže byť pravouhlý odrez dosky napr. z Hornabachu /cca 350x450mm a hrúbka od 10mm/, fixy - ideálne štetcové monochromatické s doplnkovými 2-3 farbami /napr. Touch, Copic, alebo na začiatok postačia aj tie hrubé s 2 hrotmi z Tigra/. Ak si architekt bude kupovať pravítko, bude dobré, ak bude mať na ňom naznačené okrem rysky aj rovnobežky a uhlomer. Papiere, kartóny režeme orezávačmi na rezacích podložkách min. A3 formátu. 

Duplex, verzatilky, rezacie podložky viete okrem iného viete kúpiť aj priamo na  fakulte.