Pod spoločnou záštitou Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, v spolupráci s Fakultou architektúry Krakovskej technickej univerzity v Krakove, Poľsko; Fakultou architektúry Gdanskej technickej univerzity v Gdansku, Poľsko; Fakultou architektúry Vroclavskej univerzity vied a technológií vo Vroclave, Poľsko; a Svetovým inštitútom pre inžinierske a technologické vzdelávanie (WIETE) tieto inštitúcie spoločne organizujú Konferenciu o inžinierskom a architektonickom dizajnérskom vzdelávaní 2021 (EADE-2021), ktorá sa uskutoční na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, v dňoch 6. až 9. septembra 2021. V tejto fáze je spoluorganizátorom konferencie Akadémia vedy a techniky Commonwealthu (C-STAR), Chennai, India, partnerská inštitúcia WIETE. Očakáva sa, že počet spoluorganizátorov a podporných organizácií sa zvýši, keďže niekoľko ďalších inštitúcií zváži zapojenie sa do tohto úsilia.
Táto konferencia o vzdelávaní v oblasti inžinierstva a architektonického dizajnu (EADE-2021) v roku 2021 nadväzuje na konferenciu EADE-2020, ktorá sa konala v poľskom Gdansku online formou kvôli pandémii Covid-19; úspešnú konferenciu EADE-2019 konanú v poľskom Kakove; a konferenciu EADE-2018, ktorá sa konala v Bratislave na Slovensku v roku 2018; a nadväzuje na sériu mimoriadne úspešných medzinárodných konferencií, ktoré v minulosti usporiadali UICEE a WIETE, ako napríklad Svetová konferencia o vzdelávaní v oblasti technológií a inžinierstva (Krakov 2010, Ľubľana 2011, Atény 2014 a Bratislava 2015); Svetová konferencia o vzdelávaní v oblasti inžinierstva (Sydney 1989, Portsmouth 1992, Minneapolis-St. Paul 1995); Východo-západný kongres o inžinierskom vzdelávaní (Krakov 1991, Lodž 1993, Gdyňa 1996) a následne Globálny kongres o inžinierskom vzdelávaní (Krakov 1998, Wismar 2000, Glasgow 2002, Bangkok 2004 a New York 2006), aby sme vymenovali aspoň niektoré. Na základe týchto rozsiahlych predchádzajúcich skúseností je súčasná konferencia pokračovaním medzinárodného úsilia o zdieľanie a výmenu nápadov, skúseností a úspechov v rámci medzinárodnej komunity v oblasti technológií a inžinierstva, ako aj v tomto prípade medzi inžiniermi a architektonickými pedagógmi.
Oblasti záujmu
Predpokladá sa, že konferencia poskytne účastníkom príležitosť na interakciu vo všetkých aspektoch inžinierskeho a architektonického dizajnérskeho vzdelávania a takéto interakcie, ako sú workshopy, tímová práca, panelové diskusie, skupinové diskusie, individuálne prezentácie a iné, budú vedené a podporované niekoľkými významnými medzinárodnými rečníkmi, lídrami v špecifických oblastiach záujmu. Predpokladá sa, že po konferencii sa bude konať špeciálny workshop pre akademických pracovníkov a študentov vyšších odborov, ktorý sa uskutoční v spojení s konferenciou na tom istom mieste.
V súlade s cieľmi a zámermi konferencie boli identifikované nasledujúce všeobecné oblasti záujmu na diskusiu:
• Spolupráca v oblasti inžinierskeho a architektonického dizajnérskeho vzdelávania
• Úspechy v oblasti inžinierskeho a architektonického dizajnérskeho vzdelávania a relevantné prípadové štúdie
• Technologický pokrok a transfer po celom svete a účasť rozvojových krajín v tomto procese
• Vplyv na budúcu ponuku kvalifikovaného personálu pre priemysel, obchod a služby
• Úloha a význam architektonického dizajnérskeho vzdelávania v oblasti udržateľnosti a ochrany životného prostredia
• Interakcia s priemyslom pre rozvoj inžinierskeho a architektonického dizajnérskeho vzdelávania
• Alternatívne metódy vzdelávania a odbornej prípravy a podpora ďalšieho vzdelávania inžinierov a architektov
• Zabezpečovanie kvality, akreditačné systémy, hodnotenie akademických inštitúcií a uznávanie zahraničných kvalifikácií
• Úloha, povaha a význam výskumu a vývoja v oblasti inžinierskeho a architektonického dizajnérskeho vzdelávania