Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

marian drugda - variabily marian drugda - variabily marian drugda - variabily marian drugda - variabily

Kruhy s úsečkami, 2003             Biela a čierna, 2007                Palisády, 1986                        Von zo štvorca, 2003

Ústav dizajnu Fakulty architektúry STU v Bratislave (ďalej len "FA STU) vás pozýva na výstavu tzv. "variabilov" sochára, dizajnéra a pedagóga Mariana Drugdu.

Variabily, ako autor hovorí, sú plošné, reliéfne a plastické objekty, väčšinou zložené z dvoch až štyroch perforovaných farebných platní rôznych geometrických tvarov, zoradených na sebe. Otáčaním a menením poradia jednotlivých platní je možné dosiahnuť množstvo (napr. pri štvorcovom variabile s 3 platničkami ich je 768) kompozícií. Tento variabilný princíp autor uplatňuje aj v užitkovej tvorbe - dizajne svietidiel, hračiek a šperkov.

Otvorenie výstavy sa uskutoční v utorok 19. mája 2015 o 14,00 hod., vo foyer FA STU.

marian drugda - variabily

Marian Drugda je akademický sochár, v roku 1972 ukončil Vysokú školu výtvarných umení (odbor dizajn) v Bratislave. Pôsobí ako dizajnér, paralelne sa voľne venuje výtvarným experimentom. Variabilným objektom sa venuje od roku 1976.Za svoju výtvarnú tvorbu získal niekoľko ocenení. Je členom viacerých domácich a zahraničných organizácií, s ktorými spolupracuje a vystavuje. V súčastnosti pôsobí ako pedagóg na FA STU.