Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Urban Market je predajná výstava dobrej módy, dizajnu, šperkov, doplnkov a kreativity v najrôznejších podobách. V roku 2017 bude Urban Market prezentovať a spájať komunitu tvorivých ľudí už po ôsmykrát. Uskutoční sa v budove Fakulty architektúry STU a jarná edícia podujatia sa už tradične koná v rámci bratislavských Dní architektúry a dizajnu (DAAD). Témou podujatia je RETROSPEKTÍVA.

Od piatku, 2. júna do nedele, 4. júna nájdu návštevníci na Fakulte architektúry STU viac ako stovku výrobcov a predajcov originálnej módy, šperkov, dizajnu či doplnkov. Doplní ich nemenej autentická food zóna, výstavy architektonických projektov a premietania filmov o architektúre V4, prezentácie a diskusie, tvorivé dielne a ďalšie príjemné aktivity. Témou jarného Urban Marketu je tento rok RETROSPEKTÍVA. Program na Fakulte architektúry v piatok aj v sobotu doplnia afterparties v bratislavských kluboch.

Urban Market 2017 (Spring Edition)
2. – 4. 6. 2017
Fakulta architektúry STU, Námestie slobody 19, Bratislava
Vstupné na mieste: 3 € (platí na všetky tri dni)
Predpredaj permanentiek nájdete na tomto linku.

DAAD je každoročný festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie, tvorivé bohatstvo, sociálne dôsledky a silu na zmenu.

V dnešnej dobe by sme nemali zabúdať na našu minulosť a preto sme sa rozhodli zvoliť tému jarného vydania RETROSPEKTÍVA. Chceme konfrontovať minulosť s našou prítomnosťou, hľadať veci a okolnosti, z ktorých sme my a naši dizajnéri a kreatívci pri svojej tvorbe vychádzali. Retrospektíva nie je len retro. Retrospektíva je pohľad späť na veci, ktoré nás ovplyvnili. Záznam dokladov o spoločenskom a kultúrnom vývine človeka a spoločnosti, o vývoji a zmenách dizajnu, architektúry, módy. Dnes sa vraciame k štýlom rokov minulých. Čoraz častejšie sa do našich šatníkov a interiérov vracia sviežosť, farebnosť a výraznosť a hlavne sloboda. Nespútanosť, spontánnosť, sloboda v myslení aj prejavoch. Vďaka tomu sa mení aj móda, a to nielen v súvislosti s oblečením.

Fakulta architektúry STU Bratislava Už v rokoch 1947-1949 vytvoril Emil Belluš, ktorý patrí medzi našich najrešpektovanejších architektov 20. storočia, projekt Pavilónu teoretických ústavov SVŠT pre práve založenú školu. Realizácia sa uskutočnila v rokoch 1950-1952. Budova bola určená predovšetkým na výchovu architektov a tak je tomu až do dnes. Svojím charakterom a komplexným riešením možno túto budovu považovať za jedno z vrcholových diel architekta Emila Belluša. Presviedča nás o tom jej architektonický a priestorový koncept, celkové technické vybavenie, riešenie detailov a použitá škála materiálov, ako aj ich vysoké technické a remeselné zvládnutie. Za Národnú kultúrnu pamiatku ju vyhlásili v roku 1986.

Tešiť sa môžete na dve výstavy. Prvou je španielska inštalácia 10 rokov národných cien za umelecké remeslá, ktorá predstaví prierez produktov a tvorcov, ktorí získali toto ocenenie. Tou druhou je OPENDESIGNSTUDIO, ktorá rovnako ako minulý rok ukáže diplomové práce absolvujúcich architektov STU. 

Opäť sa uskutoční CLUBOVKA, tentokrát s talentovanou slovenskou dizajnérkou Petrou Langerovou, ktorá žije a navrhuje v New Yorku. V prednáškach sa predstavia kodaňské architektonicko-urbanistické štúdio ADEPT a slovenské štúdio 2021, ktoré v minulom roku získalo cenu CEZAAR za Lávku na Straníku.
________

PIATOK (2.6.2017)
16:00 Začiatok Urban Market 2017 (Spring Edition) _Foajé
Otvorenie ôsmeho ročníka jarnej edície Urban Marketu.

17:00 Otvorenie výstavy: 10 rokov národných cien za umelecké remeslá (Špenielsko) _Foajé
Výstava ukáže prierez 10 rokmi španielskej Národnej ceny za umelecké remeslá.

17:00 Assquakess _Urban Market Stage
DJské Duo Assquakess vás naladí na piatočný večer svojím mixom overených klasík s novými trendami a riadnou dávkou jukeu.

18:00 DAAD / Predskokani: 2021 (architekti, Bratislava / Slovensko) _ Aula Emila Belluša
Diskusia s architektmi z ateliéru 2021, ktorí si minulý rok odniesli cenu CEZAAR za Lávku na Straníku a ich najnovším dielom, ktoré púta pozornosť, je rozšírenie cintorína v Leopoldove.

19:00 DAAD / Prvá Liga: ADEPT (architekti, Kodaň / Dánsko) _ Aula Emila Belluša
Architektonické štúdio Adept založili v roku 2006 traja architekti - Anders Lonka, Martin Laursen a Martin Krogh. Dnes má ich ateliér 40 zamestnancov a na konte množstvo architektonických aj urbanistických ocenení.

21:00 DAAD / Clubovka: Petra Langerová (dizajnérka, New York / USA) _Urban Market Stage
Petra Langerová je talentovaná Slovenka žijúca v New Yorku. Venuje sa dizajnu, pracovala pre gigantov ako GAP či Tommy Hilfiger. Aktuálne svoju pozornosť upriamuje na vlastnú značku Conmateria, zameranú na úžitkový dizajn.

22:00 Sexi Světla & Hey Emil _Urban Market Stage
Sexi Světla je živý vizuálny projekt Alice Kucharovič a Erika Bartoša, ktorý spája estetiku pop kultúry s ručne kreslenou animáciou. Na Urban Markete v spolupráci s Emilom predvedú audio-vizuálnu performance, ktorá vznikla špeciálne pre túto príležitosť. 

23:00 Koniec Urban Market 2017 (Spring Edition) _Foajé
Oficiálne ukončenie prvého dňa Urban Marketu a presun na áfterparty v Nu Spirit Clube.
___________

SOBOTA (3.6.2017)
11:00 Začiatok Urban Market 2017 (Spring Edition) _Foajé
Otvorenie druhého dňa jarného Urban Marketu.

12:00 Bass(t)art _Urban Market Stage
Selecta Bass(T)art z Trenchtownu vás na obed preberie svojou tanečnou karibskou selekciou dancehallu a reggae.

14:00 Tea Tralna _Urban Market Stage
Tea Tralna vám v poobedných hodinách naservíruje zmes bass music, grimeu a ďalších chuťoviek, ktoré vám vženú novú energiu do žíl!

16:00 Archfilm _Miestnosť 119
Selekcia filmov o architektúre v krajinách Vyšehradskej štvorky. Premietané budú filmy Na věčné časy (CZ), Schovat se pod rouškou tmy a dělat věci neviditelné (SK), Rounding Off (HU) a Superjednotka (PL).

16:00 Biomat _Urban Market Stage
Zakladajúci člen BWO crew, producent a hlavne skvelý turntablista, v ktorého setoch sa nachádza pestrý mix všetkého dobrého.

18:00 BJ Piggo _Urban Market Stage
BJ Piggo miluje hudbu, groove a rytmus. Svoje sety koncipuje tak, aby navodil jedinečnú atmosféru, ktorá vás vtiahne a nepustí.

18:00 Duhan & GRNA live _Rooftop Stage
Producent Duhan sa predstaví v spojení so saxofonistom GRNA. Duhan sa venuje najmä tvorbe elektronickej hudby, v jeho tvorbe nájdeme prvky trip-hopu, funku, dubu, swingu, reggae aj rapu. GRNA sa vo svojich živých saxofonistických performanciách tiež nevyhýba striedaniu žánrov a stretnúť ho môžete na klubových akciách v Bratislave aj Viedni.

19:00 Bulp _Rooftop Stage
Mladej dvojici, ktorá má na konte cenu Objav roka Radio_Head Awards iba 10. apríla vyšiel debutový album Yrsa. Spojenie jemných vokálov, podmanivých melódií a elektronických liniek je k výhľadu na zapadajúcim slnkom zaliatu Bratislavu ako stvorené.

20:00 Petijee & Space Cats _Urban Market Stage
Producent Petijee v spojení s kapelou Space Cats predvedie naživo svoj debutový album Soul Paper Scissors, ktorý vydal začiatkom roka.

21:00 Genius Locci _Urban Market Stage
Indie folk a dream pop spríjemní v podaní Genius Locci spríjemní poslednú hodinu sobotného Urban Marketu. Ideálna atmosféra k západu slnka.

22:00 Koniec Urban Market 2017 (Spring Edition) _Foajé
Ukončenie druhého dňa Urban Marketu a presun na áfterpárty v Luna bare.
 

Urban Market Friday Night
2.6. 2017 / 22:00
Nu Spirit Club, Štúrova 3, Bratislava
Vstupné: 4 € predpredaj / 5 € na mieste
Predpredaj nájdete na tomto linku.

NVMERI live / Vili:am & Stroon (PPE DJ set) / Purist DJ set / Skank & Milosh (Leporelo_FM) / Galagha & Gabanna (drumatique, Scena_FM)Urban Market Saturday Night
3.6. 2017 / 21:00
Luna Bar, Rajská 2, Bratislava
Vstupné: 10 € v predpredaji
Pozor! Kapacita Luna Baru je limitovaná!
Predpredaj nájdete na tomto linku.

Billy Barman, Návraty (Beyuz & Tono S.), Emonoizboyz & VJ Sicknico, Joe Trendy

Organizuje: Čerstvé Ovocie, n.o.

V spolupráci s: DAAD / Dni Architektúry a Dizajnu, Fakulta Architektúry STU

Umeleckú časť projektu finančne podporuje: Fond na podporu umenia
Finanční partneri: Excelent, Kingswood, Ars Bratislavensis
Partneri: Bratislava – Magistrát hlavného mesta SR, Clubovka, Španielske veľvyslanectvo, Jameson Irish Whiskey
Mediálni partneri: Rengl, CITYLIFE.SK, Denník N, Hudba.sk, in.ba, Radio_FM,REFRESHER, Kam do mesta

Predpredaj permanentiek a samostatných vstupov na piatkovú a sobotnú afterparty: PREDPREDAJ.SK