Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

V poradí 13. ročník česko-slovenskej nesúťažnej prehliadky moderných drevostavieb Salón drevostavieb 2018, predstaví na výstave na Fakulte architektúry STU v Bratislave od 19. 2. 2019 do 7. 3. 2019 spolu 30 inšpiratívnych realizovaných moderných stavieb z dreva. Slávnostné otvorenie prebehne 19.2.2019 o 15:00 vo foyer FA STU. Na výstavu vyberali, podobne ako v doterajších rokoch, výhradne stavby, navrhnuté architektmi a realizované v uplynulom roku architekti Pavel Horák (Prodesi/Domesi, Praha) a Ľubica Fábri (ARCHA, Bratislava), protagonisti výstavno-publikačného projektu Salón drevostavieb.

Cieľom podujatia Salón drevostavieb je od jeho založenia v roku 2005 propagovať modernú a kvalitnú drevenú architektúru ako formu udržateľnej výstavby. Každoročne predstavujú organizátori prostredníctvom výstavy a publikácie Ročenka drevostavieb vybrané diela, aktuálne postavené v Česku a na Slovensku. Súčasťou prehliadky bývajú pravidelne aj drevostavby zahraničných hostí – architektov z Rakúska, ale aj z ďalších európskych krajín ako škandinávske štáty či Nemecko, kde má stavanie z dreva dlhoročné tradície a pevné miesto v tvorbe súčasných architektov. V súčasnosti sa Salón etabloval na najväčšiu nesúťažnú prehliadku modernej architektúry z dreva v strednej Európe.


O tom, že drevo ako stavebný materiál, je nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie pre kreatívne a ekologicky zmýšľajúcich architektov svedčia aj realizácie, ktoré predstavuje Salón drevostavieb 2018. Všetky na výstave predstavené stavby boli publikované v knižke Ročenka drevostavieb 2017. Typologicky sú medzi vybranými realizáciami rodinné a víkendové domy, ako aj rôzne verejné stavby. Drevo sa ako konštrukčný materiál dá výborne zužitkovať nielen pri novostavbách, ale aj pri prestavbách a rekonštrukciám – o čom svedčí napríklad impozantná prestavba ľudovej školy v Absame od rakúskych architektov z ateliéruSchenker Salvi Weber.Stavanie z dreva celosvetovo získava nielen na popularite, ale aj na dôležitosti z hľadiska udržateľného vývoja. Drevo je jediný dorastajúci a trvale obnoviteľný zdroj materiálu na výstavbu na Zemi.

V roku 2019 má výstava Salón drevostavieb namierené na fakulty architektúry troch univerzít – STU v Bratislave, VUT v Brne a ČVUT v Prahe. Teším sa z toho! Inšpirovať a vzdelávať mladých adeptov architektúry o drevostavbách je jedným z poslaní Salónu, ktoré vnímame ako dôležitý vklad do budúcnosti. Čím viac mladých profesionálov si dnes osvojí princípy udržateľnej architektúry a otvorí srdce stavaniu z dreva, tým viac funkčných, krásnych a životnému prostrediu prospešných budov vyrastie zajtra,“ uviedla Ľubica Fábri, riaditeľka Salónu drevostavieb v SR.


Salón drevostavieb organizuje architektonicko-realizačná kancelária Prodes/Domesi Praha od roku 2005 v ČR. V roku 2012 sa Salón stal česko-slovenskou aktivitou, na Slovensku je organizátorom Salónu Centrum architektúry ARCHA Bratislava spolu s online časopisom ADMAGAZIN.sk.

Foto: archív Salón drevostavieb 2018

www.admagazin.sk
www.salondrevostaveb.cz