Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FA STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby veľkého spektra projektov vytvorených za posledný semester.

Noc architektury otvorí brány štvrtok 13. júna 2019 od 17:00 hod.PROGRAM:

Po oficiálnom otvorení bude program noci pokračovať vo forme tradičných 15 minútoviek. Prvá z nich patrí najmladším hosťom : Roots & Shoots + Tvory mesta. prídu odprezentovať svoju komunitnú formu vzdelávania mladej generácie. v ktorej cieľom je podnietiť motiváciu mladých ľudí aktívne prijímať zodpovednosť za stav prostredia v ktorom žijú. Rastie tak ich poznanie mesta, kompetencie pre zapájanie sa do mestotvorby a zodpovednosť za životné prostredie, ktoré netvoria len pre seba, ale všetko živé aj neživé v meste.

V druhej 15-minútovke sa nám predstaví brnenská organizácia Final_final_. Skupina architektov nám porozpráva o ich aktivite v dramaturgii kultúrneho priestoru Praha v Brne, kde ako kurátori vstupujú do zabehnutého prostredia sérií experimentálnych inštalácií a udalostí založených na lokálnom (versus globálnom) kontexte súčasnej architektúry a spoločnosti.


Cena Cheddar
Aj túto noc budú hodnotené všetky vystavené ateliérové práce z posledného semestra. Najlepšie projekty v kategóriách - architektúra, urbanizmus a dizajn vyhodnotí nezávislá porota zložená z odborníkov zo slovenskej, ale aj zahraničnej praxe v pokračovaní už tradičnej študentskej ceny CHEDDAR.


DESIGN STUBA pre vás pripravujú dve posledné 15-minútovky, kde sa vám predstavia Zuzana Turlíková a Veronika Nekolová s témou „Design vs. Business Thinking“, a Mike Jelínek s témou „Ideas for Sale”.


DESIGN STAGE
V priestoroch rekonštruovanej kotolni sa okrem výstavy najlepších dizajnérskych prác uskutoční populárna tradičná platforma Pechtle Mechtle – s témou DESIGN STUBA Success Stories, kde sa predstavia úspešní absolventi Ústavu dizajnu s témou User Experience a diskusia komunitnej platformy Flowers For Slovakia


51N4E
Hlavným bodom programu Noci Architektúry bude prednáška belgického architektonického ateliéru 51N4E, finalisti tohtoročnej prestížnej ceny EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award Medzinárodnú prax založenú v Bruseli prezentuje charakteristická rázna tvorba silnej belgickej generácie architektov. Základ ich fungovania je založený na otvorenom procese, ktorý sa točí okolo dialógu a experimentu. O ich tvorbe vám príde porozprávať Guust Selhorst, vedúci architekt projektu Skanderbeg Square v Tirane, za ktorý okrem umiestnenia vo finále spomínaného Miesa vyhrali cenu The European Prize for Urban Public Space za najlepší verejný priestor v Európe.
viac na: https://archtung.sk/blog-1/2019/5/13/51n4e


AFTERPARTY
A ako už býva tradíciou - Noc býva pre architektov nekonečná, preto bude na fakulte sprevádzaná hudobným programom mladej dvojice Jalovec a Čičman, ktorý sa neskôr presunie na afterpárty do centra starého mesta v priestoroch FUGA a to v zastúpení nášho obľúbeného tradičného formátu "DJ´s battle" Clash of architects v zostave VSA vs. Gutgut.PROGRAM

17:00 // OTVORENIE / foyer
17:15 // súťaž ISOVER – odovzdávanie cien
18:00 // design stage / PECHTLE MECHTLE / 077 – kotolňa / -1.pp
18:30 – 19:45 // 15 Minútovky / AULA E. Belluša

15min_ARCHITEKTÚRA
/ ROOTS & SHOOTS x Tvory mesta / Bratislava / Ján Urban
/ Final_FINAL / Brno / Helešic, Svoboda, Šebová, Valíček

15min_DESIGN
/ DESIGN VS. BUSINESS THINKING / Zuzana Turlíková a Veronika Nekolová
/ IDEAS FOR SALE / Mike Jelínek

19:00 // design stage / Flowers For Slovakia / 077 – kotolňa / -1.pp
20:00 // Cena Cheddar / AULA E. Belluša
20:30 // 51N4E / Guust Selhorst / AULA E. Belluša
22:00 // AFTERPARTY / Djs Čičman a Jalovec / Clash of Architects – GUTGUT vs. VSA / FUGA


---------------------------------------------------------------------
Noc Architektúry organizuje tím Archtung v spolupráci s Fakulta architektúry STU.

Mediálnymi partnermi podujatia sú portál Archinfo portál - architektúra, architekti, diela a Radio_FM