Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Vysoké množstvo betónových plôch v lokalite Blumentál, v ktorej sa nachádza aj Národná banka Slovenska, znemožňuje malým semenám rastlín zakoreniť sa v komplikovanom teréne. Nedostatok zelene má za následok miznutie drobného hmyzu z našich ulíc aj balkónov. S rastlinami miznú napríklad včely, ktoré už nemajú čo opeľovať. Inými slovami, prírodné ekosystémy v meste, ktorých zložky sú na sebe závislé a nie je možné ich nahradiť. Umelecká inštalácia Stratené mravce, ktorá je umiestnená pri vchode do budovy NBS,  má ambíciu pripomínať tieto témy a upriamiť pozornosť všetkých z nás na význam drobného hmyzu, rôznorodej vegetácie a zelených plôch v urbánnom prostredí.

Autorom diela je doktorand FAD STU Mgr. art. Martin Mjartan pôsobiaci na Ústave dizajnu. Organizátorom je OZ Blumentálska partia. Umelecké diela zo série Stratené mravce pracujú so stvárnením mravcov v nadrozmernej veľkosti a tie majú svojimi rozmermi pripomínať nenahraditeľnú zložku biodiverzity ekosystému, drobný hmyz. Iniciatíva chce kreatívnym spôsobom upozorniť na problém nielen v spomínanej lokalite Blumentál, ale vo všetkých mestách Slovenska.

Nadrozmerné (2m vysoké a 6m dlhé) mravce budete môcť pred NBS vidieť do konca mája. Pripoja sa k nim inštalácie aj na Radlinského ulici, na Námestí Mateja Korvína a v Steinovom dvore.