Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Autorka knihy Henrieta Moravčíková spoločne v spolupráci s grafičkou Ľubicou Segečovou a fotografkou Olja Triaška Stefanovič predstavujú mená, ktoré stoja za jedinečným úspechom. 
Kniha Friedrich Weinwurm. Architekt. patrí medzi desať najlepších v Európe.
Cenu, ktorá sa udeľuje po siedmy raz, odovzdajú autorke počas Frankfurtského knižného veľtrhu. Knihu vybrali spomedzi 173 nominovaných publikácií zo 63 vydavateľstiev z celého sveta.


Odborná porota svoje rozhodnutie zdôvodnila takto:

„Obal prezrádza, o čom je kniha: kuchyne a kúpeľne budú mať terazzo dlážky a všetky ostatné izby parkety. Takže architekt navrhuje dom. Z obálky je ďalej jasné, že autor už nežije – dnes by už nikto nenakreslil pôdorys tak presne. Kniha je o slovenskom architektovi Friedrichovi Weinwurmovi, ktorý napriek tomu, že študoval v Berlíne a Drážďanoch a bol súčasníkom tvorcov ako Le Corbusier, Walter Gropius a Mies van der Rohe, je v Nemecku úplne neznámy.

Predstavuje ho krásna monografia, ktorú napísala Henrieta Moravčíková a vydalo ju Vydavateľstvo SLOVART v Bratislave. Text v angličtine a slovenčine je pretkaný mnohými menšími fotkami. Po dlhších textoch vždy nasleduje séria veľkých fotografií stavieb, ktoré Weinwurm navrhol vo svojej rodnej krajine – vily, rezidenčné domy, fabriky. Historické snímky dokumentujú Weinwurmov funkcionalistický dizajn, zatiaľ tie zo súčasnosti dokumentujú smutný stav budov dnes.

Celkovo je Friedrich Weinwurm. Architekt publikácia s veľmi príjemným dizajnom a ľahko čitateľným fontom. Materiál – od robustného prebalu až po papier – je jednoduchý, ale citlivo zvolený. Dobrá kvalita na 370 stranách so šitou väzbou, trochu väčší formát ako A4 – to je presne ten typ knihy, ktorú radi vezmete do ruky.“

fwa 

Henrieta Moravčíková pôsobí ako profesorka na "Ústave dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU v Bratislave.

Monografia získala aj "Cenu Ministerstva kultúry SR vydavateľstvu" (SLOVART, s.r.o.) za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy, Ľubici Segečovej bola udelená "Cena Ministerstva kultúry SR za vynikajúcu grafickú úpravu". Zároveň Zväz polygrafie na Slovensku publikácii udelil cenu tlačiarni za mimoriadne polygrafické spracovanie, a to Neografii, a.s. Martin. 
V roku 2014 bola kniha Henriety Moravčíkovej ocenená ako Najkrajšia kniha Slovenska za rok 2014, v kategórii Vedecká a odborná literatúra.