Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Projekt Flowers for Slovakia sa vracia s treťou putovnou kolekciou objektov s názvom Pass it on, ktorá prostredníctvom súčasného dizajnu rozpráva príbehy osobností, ktoré zmenili svoju éru. Dvadsať autorov im skladá poctu tak, že do svojich šperkov zašifrovalo ich životy a diela. Idea rozprávať príbeh slovenskej kultúry prostredníctvom súčasného dizajnu sa sformovala ako zámer dizajnérov Larsa Kempera a Petra Olaha v spolupráci s Fakultou architektúry STU v Bratislave.
Pass it on Tour 2016 začala v júni v Berlíne, minutý týždeň bola v Paríži, do 23. septembra bude na Brussels Design September a v októbri na Dutch Design Week.

poi

Kolekcia Pass it on 

Dvadsať autorov skladá poctu dvadsiatim výnimočným slovenským osobnostiam - to je kolekcia šperkov Pass it on. Uchváti diváka svojou krásou, rozmanitosťou a hľadaním skrytých významov. Ako kaleidoskop, s ktorým sa nebudete chcieť prestať hrať. V jednotlivých objektoch sú zašifrované životy a dielo priekopníkov v oblasti výtvarného umenia, architektúry, literatúry, divadla, filmu, hudby, politiky, vedy, športu či prostých ľudských vzťahov. 

Objavíte vzácne úlomky, drahokamy vybrané z dejín Slovenska od roku 820 až po súčasnosť. O tom, že Slovák môže byť súčasne kráľom Madagaskaru, o slovenskom padáku, ktorý spôsobil rozruch aj v Amerike, o žene astronómke, o skladateľovi prvej slovenskej opery, o kodifikátorovi spisovnej slovenčiny, o žene botaničke, či básnikovi nominovanom na Nobelovu cenu za literatúru rozpráva kolekcia Pass it on. 


Projekt Flowers for Slovakia 

Flowers for Slovakia je výnimočná platforma pre výnimočných študentov. Výstavné kolekcie, ktorých vznik organizácia iniciuje, sú inšpirované tradíciou a kultúrnym dedičstvom Slovenska. Od roku 2009 projekt získal kredit stabilnej platformy, ktorá produkuje a prezentuje práce slovenských dizajnérov doma aj v zahraničí.

Darovať kvety znamená podeliť sa o krásu - idea rozprávať príbeh slovenskej kultúry prostredníctvom súčasného dizajnu sa sformovala ako zámer dizajnérov Larsa Kempera a Petra Olaha v spolupráci s Fakultou architektúry STU v Bratislave. Prostredníctvom netradičného média – súčasného dizajnu, projekt programovo rozpráva autentický príbeh o krajine, zvykoch, ľudoch – o Slovensku – formou zrozumiteľnou širokej verejnosti.

Platforma dodnes zrealizovala 2 reprezentatívne putovné kolekcie dizajnérskych objektov, produkčne zastrešila 16 medzinárodných výstav, získala viaceré nominácie a 3 uznávané medzinárodné ocenenia. Existujúcimi výstupmi projektu Flowers for Slovakia sú dva výnimočné výstavné projekty – dizajnérske kolekcie sklárskych objektov Handle with Care a kolekcia nábytku a interiérových doplnkov Lost & Found by Vitra. Od roku 2015 projekt prebieha pod záštitou Prezidenta Slovenskej Republiky.


Pass it on Tour 2016

2. - 5. 6. 2016 DMY Berlin
3. - 10. 9. 2016 Paris Design Week
8. - 23. 9. 2016 Brussels Design September
22. - 30. 10. 2016 Dutch Design Week


Vystavujúci dizajnéri

Petra Debnárová, Andrea Ďurianová, Jozef Eduard Masarik, Vanda Gábrišová, Silvia Gálová, Filip Horník, Patrik Knoblich, Mária Kobelová, Beata H. Kuraj, Dominika Mačáková, Beáta Madajová, Veronika Ocadlikova, Nikola Orgoňová, Barbora Rutová, Petra Šebová, Ľubomír Slovinský, Lucia Tomaschová, František Tóth

poi

poi