Dávame do pozornosti interdisciplinárny študentský workshop “Dokumentácia pamiatok”, ktorý organizujeme v Banskej Štiavnici 25. - 28. apríla 2024. Témou workshopu bude dokumentácia kriticky ohrozených pamiatkových objektov s využitím laserového a fotogrametrického skenovania a následná interdisciplinárna spolupráca medzi študentmi geodézie, architektúry, stavebnej fakulty a to pri spracovaní mračien bodov, 3D modelov a ortofotomozaík do podoby 2D výkresov.
Workshop je usporadúvaný s finančou podporou agentúry KEGA č. 007STU-4/2023 „Interdisciplinárny prístup k digitalizácii kriticky ohrozených objektov kultúrneho dedičstva v lokalite Banská Štiavnica“ a č. 036STU-4/2022 "Pamiatkový výskum a možnosti jeho využitia vo vzdelávaní v podmienkach /Slovenskej/ technickej univerzity".
Kapacita workshopu: 20 študentov
Vyplnené záväzné prihlášky (tlačivo tu) môžete posielať mailom doc. Ing. Mariánovi Marčišovi, PhD. (marian.marcis@stuba.sk). Termín na zaslanie prihlášok: 14.4.2024.
Zameranie workshopu:
Hlavnou pointou workshopu je, aby si študenti všetkých disciplín osvojili prácu s najrýchlejšie získateľnými produktami laserového a fotogrametrického skenovania - mračnami bodov, 3D modelmi a ortofotomozaikami. Študenti budú mať možnosť vidieť ako prebieha profesionálny zber údajov v teréne technológiami laserového a fotogrametrického skenovania (pozemného aj z drona) a následne sa naučia ako extrahovať z produktov skenovania informácie potrebné pre tvorbu 2D vektorových výkresov. Okrem toho získajú študenti prehľad o nádväznosti prác rozličných profesií v rámci projektovej dokumentácie pri obnove pamiatok a pochopia, čo napr. potrebuje vedieť geodet od architekta/statika pred meraním a naopak, čo dokáže geodet architektovi/statikovi poskytnúť po meraní a pod. Workshop si kladie za cieľ podporiť komunikáciu medzi zúčastnenými profesiami v záujme efektívnej dokumentácie pamiatok.
Program:
25.4. (štvrtok)
12:00-16:00 - Príchod účastníkov a ubytovanie
17:00-17:30 "Geodetické zameriavanie ako súčasť projektovej dokumentácie pri obnove pamiatok" (prof. Ing. arch. Jana Gregorová, PhD.)
17:30-18:00 "Kriticky ohrozené pamiatkové objekty v Banskej Štiavnici" (Ing. arch. Katarína Terao-Vošková, PhD.)
26.4. (piatok)
8:00-8:30 "Geodetické zameranie pre potreby statiky" (Ing. Lucia Majtánová, PhD.)
8:30-9:00 "Geodetické metódy merania pamiatkových objektov" (doc. Ing. Marek Fraštia, PhD., doc. Ing. Marián Marčiš, PhD.)
9:00-17:00 - Práca v teréne:
- oboznamovanie sa s vybraným objektom z pohľadu architektúry a statiky, stanovenie požiadaviek na geodetické meranie,
- laserové a fotogrametrické skenovanie vybraného objektu, pripojenie merania na štátny súradnicový polohový a výškový systém.
27.4. (sobota)
8:00-11:30 - Praktické ukážky práce s produktami z laserového a fotogrametrického skenovania
11:30-12:30 - Obedňajšia prestávka
12:30-17:00 - Samostatná práca s produktami geodetického zamerania pod vedením lektorov, vektorizácia 2D výkresov
28.4. (nedeľa)
8:00-11:00 Spoločná prezentácia výsledkov, odovzdanie certifikátov o absolvovaní a ukončenie workshopu
Organizátori si vyhradzujú právo na úpravy harmonogramu a jeho prispôsobenie aktuálnej situácii (počasie, náročnosť terénnych prác a pod.).
Pokyny pre účastníkov:
Ubytovanie pre študentov bude zabezpečené v detašovanom pracovisku FAD na Radničnom nám. 2 v Banskej Štiavnici (8€ / deň), cestovné a stravu si účastníci riešia individuálne vo vlastnej réžii. Bude potrebné priniesť si vlastný notebook s predinštalovaným CAD softvérom (MicroStation alebo AutoCAD). Očakáva sa, že študenti už vo vybranom CAD softvéri vedia pracovať. Budeme používať aj voľne dostupné softvéry CloudCompare a QGIS. Do terénu bude potrebná pevná obuv s hrubšou podrážkou, prípadne bezpečnostná obuv. Piatok strávime prevažne vonku, takže s ohľadom na aprílové zmeny počasia si treba vziať aj vhodné oblečenie.
Organizátori: